Bieg uczci pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki
fot. Anna Kopeć, archiwum
W niedzielę (3 października) z kościoła pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy wyruszy 20 drużyn i 12 maratończyków, aby uczcić 37. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Inne z kategorii
Więcej trumien niż kołysek [OPINIA]
(...) Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.00 w kościele, w którym ks. Jerzy odprawił swoją ostatnią Mszę świętą. Następnie delegacje złożą kwiaty przed obeliskiem bł. ks. Jerzego oraz na grobie śp. ks. prałata Romualda Biniaka, następnie proboszcz parafii ŚPBM pobłogosławi uczestników Biegu i wykona komendę startu.
Jest to już 29. Bieg im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w którym biorą udział drużyny z całej Polski. Większość drużyn, to drużyny od początku istnienia tego Biegu. Są to ogniska TKKF, czy drużyny NSZZ „Solidarność”. Od ośmiu lat trasa biegu została zmieniona i kończy się w Górsku, w miejscu poświęconym życiu i posłudze kapłańskiej księdza Jerzego. Wcześniej bieg kończył się we Włocławku. Skrócenie trasy biegu ze 100km do 40km stało się okazją do utworzenia maratonu, który wpisał się już w tradycję tego biegu. Obecnie po za maratonem i sztafetą jedna drużyna pokonuje trasę na rowerach, pilotując biegaczy. Jak widać trasę można pokonać na wiele sposobów. Tego dnia oprócz biegaczy, szlakiem męczeńskiej drogi bł. ks. Jerzego, idą trzy drużyny pieszych, które wyruszają wcześnie rano, aby razem z biegaczami dotrzeć na metę. Bieg kończy się przed godz. 15.00 w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.
– Ten Bieg różni się od innych biegów tym, że nie jest to bieg na czas. Nie ma rywalizacji indywidualnej ani zespołowej. Bieg ma charakter wspólnotowy. Uczestnicy biegną razem, jedną zwartą grupą. Każdy zawodnik otrzymuje koszulkę z podobizną ks. Jerzego oraz pakiet startowy. Na zakończenie Biegu dla wszystkich przybyłych organizujemy gorący posiłek – zapowiada Marek Piątkowski, organizator z ramienia Fundacji.
– Ksiądz Jerzy był dla „Solidarności” wyjątkową postacią. Nie chcemy by pamięć o nim, o jego naukach i dziedzictwie, które nam pozostawił została zapomniana. W ten sportowy sposób oddajemy hołd wielkiemu człowiekowi, który w trudnych czasach wlewał w serca Polaków nadzieję i wiarę w lepsze jutro. Pamięć o ks. Jerzym musi zostać zachowana, a jego postawa powinna być drogowskazem w naszych codziennych wyborach – dodaje Jakub Gaszak, organizator z NSZZ Solidarność Region Bydgoski.
Organizatorami Biegu jest Ruch Światło-Życie, NSZZ „Solidarność” Region Bydgoski oraz Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy. Projekt jest realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, ze środków unijnych.
materiał prasowy organizatorów, zmiany - redakcja