Produkcja bydgoszczan o Wyszyńskim oficjalnym filmem beatyfikacji!
Tadeusz Syka podczas prac nad ścieżką dźwiekową do filmu w Operze Nova w Bydgoszczy, 17 lipca 2021 r./fot. Anna Kopeć
Obraz „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii bydgoszczanina Tadeusza Syki będzie oficjalnym filmem beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej. Decyzję, podjętą „z uwagi na walory historyczne i kulturalne” produkcji, przekazano 2 sierpnia.
Inne z kategorii
Tego dnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyło się spotkanie z dziennikarzami i gośćmi, zorganizowane przez producenta i koproducenta filmu: studio High Hope Films i biuro programu „Niepodległa”.
Obraz „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” dotyczy wojennych losów młodego ks. por. Stefana Wyszyńskiego, kapelana tajnego szpitala Armii Krajowej, pracującego u boku matki Róży Czackiej. Akcja rozgrywa się w 1944 r., w czasie powstanie warszawskiego, w Laskach pod Warszawą i na terenie Puszczy Kampinoskiej.
Produkcja ma ukazać dojrzewanie głównego bohatera do późniejszej roli prymasa Polski. Wyszyński sam przyznawał, że „doświadczenia powstania warszawskiego go ukształtowały”. Twórcy właśnie temu, jak mówią, pomijanemu wątkowi jego biografii, chcą poświęcić pełną uwagę.
W tytułową postać wcielił się Ksawery Szlenkier, w rolę roli matki Róży Czackiej – Małgorzata Kożuchowska. Na ekranie zobaczymy również znanego kaznodzieję, ks. Dominika Chmielewskiego SDB, jako ks. Jerzego Baszkiewicza, ps. Radwan II.
Obraz wejdzie do kin 17 września. Za obraz, reżyserię i produkcję odpowiadają bydgoszczanie, założyciele wytwórni High Hope Films: Maciej i Tadeusz Sykowie.
- W czasie konferencji kard. Kazimierz Nycz oficjalnie przekazał nam decyzję, że nasz film fabularny z uwagi na walory historyczne i kulturalne zostaje OFICJALNYM FILMEM BEATYFIKACJI STEFANA KARD. WYSZYŃSKIEGO I MATKI CZACKIEJ. Tym faktem zapisujemy się w historii! Dziękujemy! - napisał Tadeusz Syka na Facebooku.\
Uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej odbędzie się 12 września o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie.
Czytaj także: Bydgoszczanie twórcami fabularnego filmu o Wyszyńskim