KOMUNIKATY I OGŁOSZENIA 2 Nov 2020 | BR
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ

fot. pixabay

Ogłoszenia duszpasterskie to tygodniowa dawka informacji ważnych dla życia parafii i jej parafian. W obecnej sytuacji pandemicznej wielu wiernych nie uczestniczy w niedzielnych nabożeństwach, a co za tym idzie nie ma dostępu do najważniejszych informacji parafialnych. Dlatego też zapraszamy na nasz portal, gdzie znajdują się zawsze najważniejsze informacje.

Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada A.D. 2020

1. W dzisiejszą niedzielę Kościół wychwala Pana Boga za wszystkich świętych, oficjalnie kanonizowanych, i tych, którzy w cichości wiedli święte życie. Dzisiejsza uroczystość uświadamia nam też, że świętość jest dla wszystkich, dla każdego z nas. To od nas samych zależy, czy do tej świętości dążymy, czy jej pragniemy. Msze św. dzisiaj sprawujemy w naszym Sanktuarium jak w każdą niedzielę – NIE BĘDZIE JEDYNIE MSZY ŚW. O GODZ. 15:00!

2. W tym tygodniu:

W poniedziałek (2 listopada) – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny)

  • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 6:00.

  • Msze św. sprawowane będą o godz. 6:30, 8:00, 9:30, 17:00 i 18:30.

  • Po Mszy św. o godz. 9:30 procesja za zmarłych wewnątrz kościoła.

  • Wystawienie Najświętszego Sakramentu po procesji do godz. 17:00.

  • Różaniec odmawiany będzie po Mszy św. o godz. 6:30 – tajemnice chwalebne, po Mszy św. o godz. 8:00 – taj. radosne, o godz. 12:00 – taj. światła, o godz. 17:45 taj. bolesne.

We wtorek – o godz. 18:30 Msza św. w intencji Apostolstwa Dobrej Śmierci

W środę – wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa

W czwartek  I czwartek miesiąca. O godz. 18:30 Msza św. ku czci Chrystusa Wieczystego Kapłana z nabożeństwem o święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W czwartek przypada XXXII rocznica święceń biskupich Biskupa Jana Tyrawy. Otoczmy naszą modlitwą pasterskie posługiwanie naszego Pasterza Diecezji.

W piątek  I piątek miesiąca

  • Spowiedź św. dla dzieci i młodzieży od godz. 16:00, dla starszych podczas każdej Mszy św.

  • Po Mszy św. o godz. 18:30 Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W sobotę – I sobota miesiąca

O godz. 12:00 Msza św. z nabożeństwem Wynagradzającym Niepokalanemu Sercu NMP.

3. Kapłani poinformują telefonicznie chorych o terminie odwiedzin.

4. W bieżącym roku, w obecnej sytuacji związanej z pandemią, przez cały listopad (a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych) będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych.

Dekret Penitencjarii Apostolskiej o odpuście zupełnym

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.

Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

Wreszcie, ponieważ dusze czyścowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.

Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

5. Wymienianki jednorazowe za zmarłych, które odmawiać będziemy w miesiącu listopadzie podczas wieczornego różańca o godz. 17:45 prosimy składać w zakrystii lub w biurze parafialnym.

6. W przyszłą niedzielę taca przeznaczona będzie na potrzeby naszego Sanktuarium oraz przeżywać będziemy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – przed kościołem zbiórka ofiar do puszek na rzecz Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (w tym roku w Republice Środkowoafrykańskiej).

7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W „Przewodniku Katolickim” z dodatkiem naszej diecezji przeczytamy m.in. artykuły:

- czym jest życie wieczne oraz o lęku przed sądem ostatecznym,

- jak pogodzić się ze śmiercią, kiedy nie można pożegnać umierającej osoby,

-o wyroku Trybunału w sprawie aborcji,

- a w dodatku bydgoskim o obchodach 36. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które miały miejsce w bydgoskim sanktuarium Nowych Męczenników, w którym ks. Jerzy sprawował swoją ostatnią Mszę św.

BR

BR Autor

Redaktor