Kościół tylko dla chętnych? Nowa dyspensa od biskupa
mat. diecezja opolska
Biskup Andrzej Czaja wydał dekret w którym udziela dyspensy na uczestnictwo w mszy św. Są jednak pewne warunki.
Inne z kategorii
„Kłaniajcie się królowie!” – tysiące kolędników wyruszy w największych ulicznych jasełkach Bydgoszczy
Uroczyste poświęcenie Kaplicy Greckokatolickiej w Bydgoszczy: nowa świątynia na Wyczółkowskiego 8 [WIDEO, GALERIA ZDJĘĆ]
Nowy dekret został wydany dla wiernych Diecezji Opolskiej. Z powodu trwającej epidemii koronawirusa biskup ponownie wprowadza dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla osób w podeszłym wieku o oraz tych, którzy - odczuwają wzmożoną obawę przed zakażeniem.
Zmianie ulegają również kwestie dotyczące ilości wiernych uczestniczących w danym obrzędzie. Przykładowo w trakcie pogrzebu nie może być więcej niż 150 osób.
największe kontrowersje wzbudza od początku kwestia udzielania Komunii św.
- Proboszczów zobowiązuję do ogłaszania przed udzielaniem Komunii świętej porządku jej rozdzielania, a także pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać Komunię świętą, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym - czytamy w piśmie.
Nowe zasady ogłoszone dekretem biskupim wchodzą w życie od 29 sierpnia br.
Opole, dnia 25 sierpnia 2020 roku
Nr 32/2020/A/KNC-K
DEKRET
W trosce o przywrócenie należnej czci Bogu Wszechmogącemu i uświęcenie wiernych, w nawiązaniu do przepisów obowiązującego prawa kościelnego i świeckiego, z dniem 29 sierpnia br. na terenie Diecezji Opolskiej postanawiam, co następuje.
- Dyspensuję od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji oraz tych, którzy odczuwają wzmożoną obawę przez zakażeniem.
- Podtrzymuję zniesienie ograniczenia liczby uczestników kultu religijnego wewnątrz kościołów i kaplic oraz uczestników pogrzebów, z zastrzeżeniem, że w procesji na cmentarz oraz w obrzędach na nim może uczestniczyć nie więcej niż 150 osób.
- Zezwalam na organizowanie procesji w grupach nie przekraczających 150 osób.
- Bezwzględnie zobowiązuję wiernych do zakrywania ust i nosa w obiektach kultu religijnego częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą podczas trwania obrzędów liturgicznych. Dotyczy to również usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.
- Przypominam, że wierni mają prawo przyjmować Komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej. Niezależnie jednak od tego, należy oddzielnie udzielać Komunii świętej do ust i na rękę, np. jeden kapłan bądź szafarz nadzwyczajny udziela Komunii do ust a drugi na rękę. Proboszczów zobowiązuję do ogłaszania przed udzielaniem Komunii świętej porządku jej rozdzielania, a także pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać Komunię świętą, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym.
- Przebywający na zewnątrz świątyń mają mieć zasłonięte usta i nos albo zachować zasadę dystansowania się, stojąc jeden od drugiego w odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
- Usta i nos mają mieć nadal zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii, chyba że dystans między nimi jest większy niż 1,5 m.
- Podtrzymuję zakaz napełniania kropielnic wodą święconą.
- Zachęcam do dalszego korzystania ze specjalnego formularza Mszy świętej „W czasie pandemii” oraz do częstego śpiewu suplikacji.
- Przypominam, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu.
- Roztropnemu rozeznaniu duszpasterzy pozostawiam kwestię organizowania rekolekcji, misji i wyjazdów, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, określonego przez prawo państwowe.
- W przypadku spotkań organizowanych dla dzieci i młodzieży należy zachować zasady obowiązujące w szkołach na danym terenie.
- Przywracam zwyczajową posługę duszpasterską wobec chorych, którą nadal pełnić mogą jedynie duchowni. Odwiedzając chorych, duchowni mają mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej. Jeśli chodzi o posługę wobec zarażonych SARS-CoV-2 oraz chorych na COVID-19, to jest ona sprawowana w dedykowanych szpitalach jednoimiennych, zajmujących się leczeniem tylko tej choroby.
- Duchowni, objęci kwarantanną, są zobowiązani zgłosić ten fakt do Kurii, natychmiast po wydaniu decyzji przez kompetentne władze państwowe.
- W przypadku włączenia danej parafii bądź jej części do strefy żółtej albo czerwonej należy zachować ograniczenia przewidziane przez „Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” (Dz.U. 2020, poz. 1425). W przypadku zaistnienia takiej sytuacji proboszczów proszę o kontakt z Kurią.
- Kuria Diecezjalna w Opolu wraca do regularnych godzin urzędowania, co oznacza, że od 31 sierpnia br. czynna będzie dla petentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00 i od 14.00 do 16.00.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości czy trudności interpretacyjnych w rozumieniu zapisów niniejszego Dekretu należy zwrócić się do Biskupa Opolskiego, do którego należy autentyczna interpretacja wydawanego przez niego prawa, a także do tych, którym w tej szczególnej sytuacji ją powierzył, tj. do wikariuszy generalnych, wikariusza biskupiego ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kanclerza, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego i oficjała, dostępnych drogą służbowego maila.
- Powyższe zarządzenia obowiązują do odwołania. Nadal proszę duszpasterzy o częstsze sprawdzanie służbowej poczty elektronicznej.
KANCLERZ KURII BISKUP OPOLSKI
ks. Wojciech Lippa + Andrzej Czaja
Inf. diecezja.opole.pl