Kościół na Świecie 5 Sep 2020 | BR
Służebniczka ubogich - św. Matka Teresa z Kalkuty

fot. Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Agnes Gonxha Bojaxhiu większość życia poświęciła służbie chorym i ubogim. W 2016 roku papież Franciszek ogłosił ją świętą. Jej wspomnienie Kościół obchodzi 5 września.

Po ukończeniu 18 r.ż. wstąpiła do zakonu Sióstr Misjonarek Naszej Pani z Loreto, gdzie służyła przez 20 lat. Przyjęła wówczas imię Matka Teresa od Dzieciątka Jezus. Jednak po tym czasie postanowiła służyć biednym i chorym w slumsach Kalkuty. Wystąpiła z dotychczasowego zgromadzenia i założyła własne - Zgromadzenie Misjonarek Miłości. Papież zatwierdził je w 1965 roku.

 

Do jej zgromadzenia dołączali lekarze, pielęgniarki i ludzie świeccy chcący pomagać ludziom w czasie niedożywienia i przeludnienia. Strojem zakonu stało się sari - tradycyjny strój hinduski, białe płótno z niebieskimi pasami na obrzeżach. Niedługo potem założyła męską wspólnotę Braci Misjonarzy Miłości. W 1983 roku otworzony został zakon w Polsce, którą odwiedzała sama Matka Teresa. Przebywała m.in. wśród bezdomnych na Dworcu Wschodnim czy u więźniów na Służewcu w Warszawie. Doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego odebrała nie w murach uniwersytetu, ale w stołówce dla najuboższych w Warszawie.

 

Matka Teresa służenie biednym wyniosła już z rodzinnego domu. Przykład dawała jej matka, która często opiekowała się ludźmi potrzebującymi pomocy przyjmując ich we własnym domu. Powtarzała dzieciom: "Gdy czynicie coś dobrego, róbcie to bez hałasu, jakbyście wrzucały kamyk do morza" oraz „Nie bierzcie do ust nawet kęsa, jeśli wcześniej nie podzielicie się z innymi".

 

W 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, a także Nagrodę Pokoju papieża Jana XXIII  "za pracę na rzecz ubogich, obraz chrześcijańskiej miłości i wysiłki na rzecz pokoju" oraz nagrodę Pacem in terris (tł. Pokój na Ziemi). Zmarła w wieku 87 lat na zawał serca w Kalkucie.  Beatyfikował ją św. Jan Paweł II w 2003 roku, a kanonizował papież Franciszek 4. września 2016 roku. Obecnie zgromadzenie liczy ok. 5 tys. sióstr w 130 krajach. Natomiast do męskiej wspólnoty Braci Misjonarzy Miłości należy 500 braci w 20 krajach.

 

Na podstawie: brewiarz.pl

BR

BR Autor

Redaktor