Kościół na Świecie 13 Jul 2020 | Jarosław Aleksander
Prezydent Turcji zmienia historię! Koniec symbolu chrześcijaństwa

fot. twitter.com

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan zmierzający do władzy z pogranicza autorytaryzmu i dyktatury podpisał dekret przekształcający muzeum Hagia Sophia w meczet. Świątynia o 1500 letniej historii ma być wymazany z kart dziejów kultury chrześcijańskiej.

Wielki Post: Czas Oczyszczenia i Ducha Wyrzeczenia

Kościół na Świecie 13 Mar 17:16

Czym jest Linia św. Michała Archanioła?

Kościół na Świecie 7 Jan 12:30

Jak pisaliśmy na naszych łamach Hagia Sophia - Walka trwa w Turcji trwała dyskusja nad statusem Bazyliki Hagia Sophia. Ten symbol chrześcijaństwa był solą w oku tureckich muzułmanów dążących do uczynienia z tego kraju wyznaniowego przyczółka islamu.

 

W ten nurt wpisał się dyktator Turcji  Erdogan. Pod naciskiem wyznawców Mahometa turecki sąd oficjalnie unieważnił dokumenty z 1934 roku otwierając drogę do dalszych kroków.

 

Ruch Erdogana jest potępiany w wielu krajach. Zmiana muzeum w meczet to dla greckiej minister kultury Liny Mendoni "otwarta prowokacja dla cywilizowanego świata". Natomiast UNESCO wezwało do rozmowy przed jakimikolwiek zmianami.

 

Niestety działania te wpisują się w program Erdogana i muzułmanów do uczynienia z Turcji dyktatury osadzonej daleko od kultury i cywilizacji europejskiej.

 

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie