Kościół na Świecie 4 Jul 2020 | Jarosław Aleksander
Hagia Sophia. Walka trwa

fot. pixebay

Bazylika Hagia Sophia w Stambule to oś sporu. Katolicy, Patriarchat Moskwy i Muzułmanie roszczą sobie prawa do tej chrześcijańskiej budowli. W spór zaangażował się prezydent Erdogan.

Wielki Post: Czas Oczyszczenia i Ducha Wyrzeczenia

Kościół na Świecie 13 Mar 17:16

Najwyższy sąd Turcji ma ogłosić swą decyzję w tej sprawie w ciągu 15 dni. Podczas ostatniego posiedzenia trybunału prokurator wnioskował o oddalenie całej sprawy i ponowne przekształcenie dawnej świątyni w meczet w myśl kompetencji rządu i prezydenta.

 

Bazylika została konsekrowana w 537 r. Dedykowano ją Chrystusowi, Boskiej Mądrości. Do czasu wybudowania nowej Bazyliki św. Piotra w Rzymie była największą świątynią chrześcijańską na świecie. Przez ponad 900 lat była główną bazyliką wschodniego chrześcijaństwa. W meczet została przekształcona w 1454 roku. Od tego czasu trwa spór o to kto powinien nią zarządzać. Agresywna polityka wyznaniowa prezydenta Erdogana nie ułatwia dyskusji i sprawiedliwego rozstrzygnięcia.

 

Prezydent Erdogan skłania się do rozwiązania salomonowego, pozostawiając decyzję i nadzór sobie a świątynie oddając wszystkim roszczącym sobie do niej prawa. Wynika to z roli bazyliki w turystycznej ofercie Stambułu.

 

Jednak rozwiązanie takie nie jest akceptowane przez społeczność muzułmańską której przeszkadzają symbole chrześcijańskie znajdujące się w kościele.

 

Spór trwa i przynosi opłakane skutki w postaci pogarszającego się stanu samego budynku oraz narastającego antagonizmu między chrześcijanami a muzułmanami.

 

Na podstawie: VN

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie