Hagia Sophia. Walka trwa
fot. pixebay
Bazylika Hagia Sophia w Stambule to oś sporu. Katolicy, Patriarchat Moskwy i Muzułmanie roszczą sobie prawa do tej chrześcijańskiej budowli. W spór zaangażował się prezydent Erdogan.
Inne z kategorii
Czy Pan jest w ciąży? - tak się będą pytać
Tragiczne skutki rozdziału Kościoła i państwa [ROCZNICA]
Najwyższy sąd Turcji ma ogłosić swą decyzję w tej sprawie w ciągu 15 dni. Podczas ostatniego posiedzenia trybunału prokurator wnioskował o oddalenie całej sprawy i ponowne przekształcenie dawnej świątyni w meczet w myśl kompetencji rządu i prezydenta.
Bazylika została konsekrowana w 537 r. Dedykowano ją Chrystusowi, Boskiej Mądrości. Do czasu wybudowania nowej Bazyliki św. Piotra w Rzymie była największą świątynią chrześcijańską na świecie. Przez ponad 900 lat była główną bazyliką wschodniego chrześcijaństwa. W meczet została przekształcona w 1454 roku. Od tego czasu trwa spór o to kto powinien nią zarządzać. Agresywna polityka wyznaniowa prezydenta Erdogana nie ułatwia dyskusji i sprawiedliwego rozstrzygnięcia.
Prezydent Erdogan skłania się do rozwiązania salomonowego, pozostawiając decyzję i nadzór sobie a świątynie oddając wszystkim roszczącym sobie do niej prawa. Wynika to z roli bazyliki w turystycznej ofercie Stambułu.
Jednak rozwiązanie takie nie jest akceptowane przez społeczność muzułmańską której przeszkadzają symbole chrześcijańskie znajdujące się w kościele.
Spór trwa i przynosi opłakane skutki w postaci pogarszającego się stanu samego budynku oraz narastającego antagonizmu między chrześcijanami a muzułmanami.
Na podstawie: VN