Kościół na Świecie 9 Jul 2020 | Redaktor
O ideologi zła przy grobie św. Jana Pawła II

fot. Enrico B./arch.

Podczas Mszy przy grobie św. Jana Pawła II ks. Dariusz Kowalczyk odniósł się do ideologi zła i cywilizacji śmierci.

Wielki Post: Czas Oczyszczenia i Ducha Wyrzeczenia

Kościół na Świecie 13 Mar 17:16

Czym jest Linia św. Michała Archanioła?

Kościół na Świecie 7 Jan 12:30

 

Ks. Dariusz Kowalczyk, teolog z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego odprawiając Mszę Świętą przy grobie Jana Pawła II przypomniał jego słowa ostrzegające przed nową ideologią zła.

 

Dziś odchodzą od Boga całe narody, niegdyś chrześcijańskie. Składają ofiary Baalom i bożkom palą kadziła. Między innymi bożkom współczesnych ideologii, o których Jan Paweł II, wskazując na naciski, by zmienić znaczenie słowa małżeństwo, pisze w książce «Pamięć i tożsamość» tak: «można, a nawet trzeba się zapytać, czy tu nie działa również jakaś ideologia zła, w pewnym sensie głębsza i ukryta, usiłująca wykorzystać nawet prawa człowieka, przeciwko człowiekowi oraz przeciwko rodzinie». Dziś trzeba stwierdzić, że jak najbardziej działa tu podstępnie kolejna forma ideologii zła, a jej wyrazem są między innymi różne deklaracje i karty LGBT, gender, stanowiące poważne zagrożenie dla wychowania młodych pokoleń.

 

Odnosząc się z kolei do Ewangelii, ks. Kowalczyk zachęcił do refleksji nad postawą Kościoła w czasie epidemii.

 

Kościelnym dramatem naszych czasów jest to, że to wezwanie zostało w jakiś sposób zawieszone z powodu zagrożenia koronawirusem. Wielu świętych, którzy oddali życie towarzysząc chorym do końca, dziś nie miałoby szans. Musieliby siedzieć w domach i oglądać telewizję. Tak, trzeba być odpowiedzialnym i nie popisywać się duszpasterską brawurą. Ale czy jako wierzący, w tym księża, nie mamy tutaj czegoś ważnego do przemyślenia od strony duchowej, duszpasterskiej, ale także prawnego umocowania Kościoła w kontekście różnego rodzaju państwowych regulacji. Czy rzeczywiście nie mogło być żadnych możliwości, by kapłani byli przy umierających i samotnie chorych? To trzeba przemyśleć.

 

Na podstawie: VN

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor