Kościół na Świecie 18 Jul 2020 | Redaktor
Biskupi USA protestują w sprawie Hagia Sophia

fot. flickr.com

Po podjęciu decyzji przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana o przekształceniu bazyliki Hagia Sophia w meczet z całego świata spływają głosy sprzeciwu i ubolewania. Podobne stanowisko wyrażają amerykańscy biskupi.

Wielki Post: Czas Oczyszczenia i Ducha Wyrzeczenia

Kościół na Świecie 13 Mar 17:16

Czym jest Linia św. Michała Archanioła?

Kościół na Świecie 7 Jan 12:30

 

Od samego początku, czyli od roku 537, kiedy ta chrześcijańska katedra została konsekrowana, Hagia Sophia jest jednym z największych artystycznych i duchowych klejnotów świata. Przez wiele lat to piękne i cenione miejsce miało charakter muzeum, gdzie ludzie wszystkich religii mogli doświadczyć subtelnej obecności Boga. Było to też wyrazem dobrej woli i pokojowego współistnienia między chrześcijanami i muzułmanami, a także wyrazem obecnego w ludzkości pragnienia jedności i miłości – tak brzmi treść oświadczenia wydanego przez episkopat amerykański.

 

Duchowni, a także politycy apelują do prezydenta Turcji o przywrócenie świątyni jej poprzedniego statusu muzeum, który posiadała od 1934 roku. Podjęta decyzja może przyczynić się do pogłębienia podziałów między największymi religiami.

 

Na podstawie VN, R.B.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor