Biskupi USA protestują w sprawie Hagia Sophia
fot. flickr.com
Po podjęciu decyzji przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana o przekształceniu bazyliki Hagia Sophia w meczet z całego świata spływają głosy sprzeciwu i ubolewania. Podobne stanowisko wyrażają amerykańscy biskupi.
Inne z kategorii
Czy Pan jest w ciąży? - tak się będą pytać
Tragiczne skutki rozdziału Kościoła i państwa [ROCZNICA]
Od samego początku, czyli od roku 537, kiedy ta chrześcijańska katedra została konsekrowana, Hagia Sophia jest jednym z największych artystycznych i duchowych klejnotów świata. Przez wiele lat to piękne i cenione miejsce miało charakter muzeum, gdzie ludzie wszystkich religii mogli doświadczyć subtelnej obecności Boga. Było to też wyrazem dobrej woli i pokojowego współistnienia między chrześcijanami i muzułmanami, a także wyrazem obecnego w ludzkości pragnienia jedności i miłości – tak brzmi treść oświadczenia wydanego przez episkopat amerykański.
Duchowni, a także politycy apelują do prezydenta Turcji o przywrócenie świątyni jej poprzedniego statusu muzeum, który posiadała od 1934 roku. Podjęta decyzja może przyczynić się do pogłębienia podziałów między największymi religiami.
Na podstawie VN, R.B.