Inne 6 Feb 2021 | Redaktor
Św. Paweł Miki i Towarzysze - patroni dnia (06.02)

fot. Wikipedia, Pfarrkirche St. Martin, Bamberg Figur "Paul Miki" von Johannes Bitterich lic. CC BY-SA 3.0

„Semen est sanguis christianorum” – „Krew męczenników jest nasieniem chrześcijan” Tam, gdzie są męczennicy, tam również w sposób dramatyczny do głosu dochodzi prawda. Jest to prawda o Bogu i człowieku. Prawda o Jezusie Chrystusie, który z miłości do nas, oddał swoje życie. - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy św. dla Międzynarodowej Solidarności Trynitarskiej Dzisiaj w Kościele Katolickim obchodzimy wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy.

Paweł miki reprezentuje niezliczonych męczenników, którzy w XVI wieku ponieśli śmierć męczeńską w czasie prześladowań chrześcijan na terenie Japonii.

Paweł Miki urodził się w 1562 roku w Japonii, jako syn kapitana wojsk. W wieku 5 lat przyjął chrzest. Chrześcijańskie wychowanie i nauki pobierał u jezuitów, do których wstąpił w roku 1580 mając 22 lata. Udzielał się, jako katecheta, a po nowicjacie i studiach głosił Ewangelię w całej Japonii. Wkrótce stał się jednym z najsławniejszych kaznodziejów Japonii, gdzie pod koniec XVI wieku żyło blisko 700 tysięcy wyznawców Chrystusa. W 1597 roku rozpoczęły się prześladowania chrześcijan z rozkazu Hideyoshiego Toyotomi, ówczesnego cesarza Japonii. Paweł został aresztowany i poddany torturom. Nie wyzekł się jednak wiary w Chrystusa i głosił ją nadal. Przebywał w więźniu w pobliżu  Nagasaki, gdzie spotkał swoich 25 towarzyszy i wraz z nimi został ukrzyżowany. Wśród tych męczenników było 3 jezuitów, 6 franciszkanów i 17 tercjarzy franciszkańskich. Są to pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu. Do chwały błogosławionych wyniósł ich Urban VIII w roku 1627, a do chwały świętych - Pius IX w roku 1862. Ten sam papież doprowadził ponadto do beatyfikacji kolejnych 205 męczenników japońskich, którzy ponieśli śmierć w wieku XVII.

autor: PJ

 

Męczeństwo to ofiara złożona Bogu, stąd też Pan Bóg na tą wielką ofiarę odpowiada swoim miłosierdziem,  gdyż  męczennicy oddawali swe życie za kościół i wiarę w Pana naszego Jezusa Chrystusa  dla dobra kościoła i zbawienia dusz.

 

Módlmy sie.

Jezu, Maryjo, Józefie, Wam oddaję serce, ciało i duszę moją. Jezu, Maryjo, Józefie, bądźcie ze mną przy skonaniu. Jezu, Maryjo, Józefie, niech przy Was w pokoju Bogu ducha oddam. Najsłodszy Jezu, nie bądź mi sędzią, ale Zbawicielem.

Modlitwa ułożona przez Sługe Bożego Wenantego Katarzyńca.



Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor