Inne 3 Nov 2020 | Redaktor
Gromnica – symbol przynależności do społeczności chrześcijańskiej

Gromnica, czyli świeca wykonana z wosku pszczelego, to jeden z symboli chrześcijaństwa, który w polskiej tradycji obecny jest od wielu wieków. Co prawda, z biegiem lat jej znaczenie nieco maleje, zwłaszcza w społecznościach wielkich miast, jednakże na tradycyjnej polskiej wsi, gromnica wciąż jest bardzo ważnym elementem zarówno kulturowym jak i religijnym.


Kiedy człowiek otrzymuje gromnicę?

Ta tradycyjna świeca ofiarowywana jest małemu człowiekowi podczas sakramentu Chrztu Świętego. Podczas nabożeństwa zapaloną świecę trzyma ojciec chrzestny. Świeca ta towarzyszy również podczas innych świąt oraz ważnych momentów w życiu człowieka. Zgodnie ze zwyczajami chrześcijańskimi, świeca ta powinna być przechowywana do pierwszej komunii świętej, a także do bierzmowania. W ciągu roku również kilka razy do kościoła przychodzi się z gromnicą. Ma to miejsce między innymi w święto Matki Boskiej Gromnicznej obchodzone 2 lutego. Z gromnicą przychodzi się do świątyni również w Sobotę Wielkanocną – wówczas odpala się ją od Paschału. Nową świecę dostać można w sklepach z dewocjonaliami. Duży wybór jest także w sklepach internetowych. Warto podtrzymywać gromniczne tradycje, które wywodzą się z religii chrześcijańskiej, ale także mają duże powiązanie z kulturą polską.


Świeca w wierzeniach ludowych

Oprócz ogromnego wymiaru religijnego, gromnica posiada również silne zakorzenienie w wierzeniach ludowych. Zapalana była w trakcie gwałtownych zjawisk atmosferycznych, takich jak burze czy gradobicia. Zapalano ją również wówczas, gdy w okolicach szerzyły się pożary. Zapalona świeca przy łóżku umierającego miała zapewnić spokojne przejście do domu ojca.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor