Inne 3 Jan 12:52 | Redaktor
Ewangelia na każdy dzień (3 styczeń)

fot. pixabay

Dzisiejsze czytanie, psalm i Ewangelia oraz komentarze Bractwa Słowa Bożego na 3 stycznia. (J 1,14.12) Słowo stało się ciałem i mieszkało między nami. Wszystkim, którzy je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi.

Pierwsze czytanie:

(1 J 2,29-3,6)
Najmilsi: Jeżeli wiecie, że Bóg jest sprawiedliwy, to uznajcie również, że każdy, kto postępuje sprawiedliwie, pochodzi od Niego. Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat zaś dlatego nas nie zna, że nie poznał Jego. Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiecie, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest. Każdy zaś, kto pokłada w Nim nadzieję, uświęca się, podobnie jak On jest święty. Każdy, kto grzeszy, dopuszcza się bezprawia, ponieważ grzech jest bezprawiem. Wiecie, że On się objawi po to, aby zgładzić grzechy, w Nim zaś nie ma grzechu. Każdy, kto trwa w Nim, nie grzeszy, żaden zaś z tych, którzy grzeszą, nie widział Go ani Go nie poznał.

Psalm:

(Ps 98,1,3cd-4,5-6)
REFREN: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica
i święte ramię Jego.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się, weselcie i grajcie.

Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry,
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy.
Przy trąbach i przy dźwięku rogu,
na oczach Pana i Króla się radujcie.

Aklamacja (J 1,14.12)
Słowo stało się ciałem i mieszkało między nami. Wszystkim, którzy je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi.

Ewangelia:

(J 1,29-34)
Nazajutrz Jan zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: "Po mnie przyjdzie mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie". Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi". Jan dał takie świadectwo: "Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: "Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym". Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym”.

 

Komentarze przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego:

Komentarz do pierwszego czytania

Przyjście Chrystusa na świat jest związane z naszym grzechem. Święty Jan wyraża tę prawdę w słowach: Wiecie, że On się objawił po to, aby zgładzić grzechy, w Nim zaś nie ma grzechu. Grzech jest świadomym zerwaniem więzi z Bogiem. Przywrócenie relacji może dokonać się jedynie mocą Chrystusa. Poznanie miłości Chrystusowej jest drogą do zerwania z grzechem. Przylgnięcie do miłości Bożej w Chrystusie staje się drogą realizacji człowieczeństwa, by porzucić grzeszne nałogi, które zatracają naszą godność. Utrata prawdziwego obrazu Boga łatwo może zwieść na drogę grzechów i nieprawości. Ci grzeszą, co nie znają Boga jako Ojca i nie poznali miłości Boga w Jego Synu. Nie chodzi tylko o intelektualne stwierdzenie, ale przylgnięcie całą wolą i sercem do Ojca i Syna.
Tajemnica wcielenia i narodzenia Syna Bożego jest źródłem naszej nadziei. Natura ludzka została wywyższona w Chrystusie. Bóg stał się bliski każdemu człowiekowi. Syn Boży przez narodzenie z Najświętszej Dziewicy stał się do nas podobny oprócz grzechu. Trafnie wyraża to 7 prefacja na niedziele zwykłe: „W swoim miłosierdziu tak świat umiłowałeś, że zesłałeś nam jako Odkupiciela Twojego Syna. On stał się podobny do nas we wszystkim oprócz grzechu, abyś mógł to w nas miłować, co umiłowałeś w swoim Synu”. Chrystus wyzwolił nas ze starego zepsucia i zostawił nam wzór życia w Bogu. Zatem mamy nie tylko żyć dla siebie, lecz także dla Chrystusa, który umarł za nasze grzechy i stał się sprawcą wiecznego zbawienia.

 

Komentarz do psalmu

Kontynuujemy lekturę i medytację Psalmu 98. Bóg zdziałał znaki i cuda w Izraelu. Teraz Bóg objawia się ludowi Nowego Przymierza w Jezusie Chrystusie. Doświadcza on tych samych znaków co lud Starego Przymierza. Wierzący w Chrystusa widzą znaki, jakie towarzyszą Jego nauczaniu. Jest to nauka z mocą uzdrowienia i zbawienia. Bóg przychodzi do swego ludu w swoim Synu, aby zapoczątkować „nowe niebiosa i nową ziemię” (por. Iz 65, Ap 21).

 

Komentarz do Ewangelii

Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata – wyznanie to stanowi centrum naszej relacji z Jezusem. Słowa pełne nadziei i pocieszenia są zapowiedzią obecności Boga, który jest pośród nas jako Baranek ofiarny za nasze grzechy. Nawiązują do Cierpiącego Sługi Pańskiego (por. Iz 53, 7). Zapowiadają przebaczenie i prowadzą do pełnej komunii z Bogiem w Jezusie. Jest to droga wyzwolenia z ciemności naszego grzechu, by żyć w światłości Bożego dziecięctwa. Każda Komunia Święta jest najpierw przyjęciem świadectwa Jana Chrzciciela, by mieć udział w ofierze i życiu Baranka Bożego. Jan Chrzciciel jest przewodnikiem w oczekiwaniu z miłością na Jezusa i przyjmowaniu Go otwartym sercem. Jest to droga nieustannego odkrywania i poznawania miłości Chrystusowej. Trzeba razem z Janem Chrzcicielem wpatrywać się w miłość Chrystusa jako Baranka paschalnego za nasze grzechy i kontemplować.

Komentarze zostały przygotowane przez ks. dr Leszka Rasztawickiego

 

(J 1,14.12)
Słowo stało się ciałem i mieszkało między nami. Wszystkim, którzy je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi.

Módlmy się.

 

Red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor