Ewangelia na każdy dzień (16 listopad)
fot. pixabay
Dzisiejsze czytanie, psalm i Ewangelia oraz komentarze Bractwa Słowa Bożego na 16 listopada. (Łk 21,36) Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.
Inne z kategorii
Z Ewangelii na każdy dzień - 23 listopad
Z Ewangelii na każdy dzień - 22 listopad
Pierwsze czytanie:
(Mdr 7,22-8,1)
Jest bowiem w Mądrości duch rozumny, święty, jedyny, wieloraki, subtelny, rączy, przenikliwy, nieskalany, jasny, niecierpiętliwy, miłujący dobro, bystry, niepowstrzymany, dobroczynny, ludzki, trwały, niezawodny, beztroski, wszechmogący i wszystkowidzący, przenikający wszelkie duchy rozumne, czyste i najsubtelniejsze. Mądrość bowiem jest ruchliwsza od wszelkiego ruchu i przez wszystko przechodzi i przenika dzięki swej czystości. Jest bowiem tchnieniem mocy Bożej i przeczystym wypływem chwały Wszechmocnego, dlatego nic skażonego do niej nie przylgnie. Jest odblaskiem wieczystej światłości, zwierciadłem bez skazy działania Boga, obrazem Jego dobroci. Jedna jest, a wszystko może, pozostając sobą, wszystko odnawia, a przez pokolenia zstępując w dusze święte, wzbudza przyjaciół Bożych i proroków. Bóg bowiem miłuje tylko tego, kto przebywa z Mądrością. Bo ona piękniejsza niż słońce i wszelki gwiazdozbiór. Porównana ze światłością uzyska pierwszeństwo, po tamtej bowiem nastaje noc, a Mądrości zło nie przemoże. Sięga potężnie od krańca do krańca i włada wszystkim z dobrocią.
Psalm:
(Ps 119,89-90. 91.130.135.175)
REFREN: Słowo Twe, Panie, niezmienne na wieki
Twoje słowo, Panie, jest wieczne,
niezmienne jak niebiosa.
Twoja wierność przez pokolenia,
umocniłeś ziemię, by trwała.
Wszystko trwa do dzisiaj według Twoich wyroków,
bo wszelkie rzeczy Ci służą.
Poznanie Twoich słów oświeca
i naucza niedoświadczonych.
Okaż Twemu słudze światło swego oblicza
i naucz mnie Twoich ustaw.
Niech żyje moja dusza i niech Ciebie chwali,
niech mnie wspierają Twoje wyroki.
Aklamacja (Łk 21,36)
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.
Ewangelia:
(Łk 17,20-25)
Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: „Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; i nie powiedzą: "Oto tu jest» albo: «tam». Oto bowiem królestwo Boże jest pośród was”. Do uczniów zaś rzekł: „Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie. Powiedzą wam: "Oto tam" lub: "oto tu". Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi. Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, świeci od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego. Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie”.
Komentarze przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego:
Komentarz do pierwszego czytania
Usłyszeliśmy fantastyczny opis Bożej Mądrości, jaka jest i jak działa, czyli jaki jest i jak działa Jezus. On jest obrazem Boga niewidzialnego, jak napisał św. Paweł. Jest obrazem Bożej dobroci, jak usłyszeliśmy przed chwilą. Bóg chce, abyśmy tak na Niego patrzyli. Byśmy dostrzegli, że On jest ponad wszystkim, że jest wspanialszy od tego, co tu, na ziemi, określamy jako niesamowite i piękne. Każdy, kto doświadczył budowania relacji z Panem Jezusem, będąc napełnionym Jego Duchem, zgodzi się z tymi słowami z Księgi Mądrości.
Ta relacja uskrzydla i wznosi ponad to, co wokół nas jest skażone grzechem. Duch Święty sprawia, że widzimy Jezusa jako Tego, który jest święty, miłujący, niezawodny, bo Duch Święty wszystko w nas odnawia – naszą modlitwę, nasze patrzenie na ludzi, naszą wiarę. Dlatego tak bardzo Bogu zależy, żeby każdy z nas żył napełniony Jego obecnością, dlatego przeczytaliśmy, że Bóg miłuje tego, kto przebywa z Mądrością, bo ona piękniejsza niż słońce i wszelki gwiazdozbiór. Zachwycamy się pięknem i wielkością wszechświata, jak bardzo więc żyjąc w Duchu Świętym możemy się zachwycić pięknem i wielkością Boga, który stworzył ten wszechświat. Pomyślmy dziś, czy pozwalamy się Bogu napełniać Jego Duchem i czy jesteśmy wewnętrznie otwarci na przyjęcie tego zachwytu, który On może w nas obudzić.
Komentarz do psalmu
Bóg jest wieczny i przyjęcie Jego Słowa pozwala nam wchodzić w Jego wieczność. Przyjęcie Jezusa daje nam zbawienie, udział w chwale nieba. Bóg nam to obiecał, a wiemy, że On jest wierny swoim obietnicom, nawet jeśli my wierności nie dochowujemy. Poznanie Jezusa, Jego Wcielonego Słowa, nas oświeca, bo otwiera nasze oczy na zupełnie inną perspektywę patrzenia. Nie z pozycji kogoś przegranego i potępionego, ale z pozycji ukochanego dziecka Boga, któremu On okazuje światło swego Boskiego oblicza. To światło pokazuje właściwą drogę, oświetla każdy nasz krok i uczy zaufania Bożemu prawu – Jego ustawom, które niosą życie i wolność, której każdy z nas tak bardzo potrzebuje.
Niech zatem nasza dusza wielbi dziś Pana, niech się w Nim rozraduje, niech przeniknięta światłem Ducha Świętego trwa w usprawiedliwieniu, które jest darem wysłużonym przez Pana Jezusa dla nas. I niech na drodze naszego życia zawsze wspierają nas Boże drogowskazy wskazujące właściwy kierunek do wieczności w Jego chwale.
Komentarz do Ewangelii
Królestwo Boże jest pośród nas. Jest niewidzialne i nieuchwytne, lecz dostrzegalne dla tych, którzy przyjmują do swojego życia Pana Jezusa. Bogu chodzi więc o nasze serca, a nie o miejsca, do których możemy pobiec, by Go szukać. Pan Jezus był pytany przez faryzeuszów oraz swoich uczniów o czas i miejsce przyjścia Jego królestwa. Próbował więc im wszystkim wyjaśnić, że w niewłaściwy sposób Jego królestwo rozumieją. Królestwo bowiem jest tam, gdzie jest król, a to Jezus jest Królem. Zapowiada więc swoje cierpienie i mękę krzyżową, bo to właśnie na krzyżu zakróluje. Kiedy zostanie odrzucony, poniżony i zabity, wtedy objawi swoje królowanie nad szatanem, grzechem i śmiercią.
Uczniom ciężko to było zrozumieć i nawet po Jego zmartwychwstaniu wracają do pytania o czas przywrócenia królestwa Izraela. Dopiero przyjście Ducha Świętego pozwala im właściwie zrozumieć to, o czym Pan Jezus im mówił. Dopiero moc Ducha sprawia, że z ziemskiego patrzenia przenoszą swój wzrok na spojrzenie z innej perspektywy – z perspektywy zbawienia.
Komentarze zostały przygotowane przez s. Tomaszę Potrzebowską CSC
źródło: mateusz.pl
(Łk 21,36)
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.
Módlmy się.
Red.