Ewangelia na każdy dzień (11 lipca)
fot. pixabay
Dzisiejsze czytanie, psalm i Ewangelia oraz komentarze Bractwa Słowa Bożego na 11 lipca. (Mt 19,29) Kto porzuci wszystko dla Ewangelii, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy.
Inne z kategorii
Z Ewangelii na każdy dzień - 29 października
Z Ewangelii na każdy dzień - 28 października
Pierwsze czytanie:
(Prz 2,1-9)
Synu, jeśli przyjmiesz moje nauki i zachowasz u siebie wskazania; ku mądrości nachylisz swe ucho, ku roztropności swe serce; jeśli wezwiesz rozsądek, przywołasz donośnie rozwagę, jeśli szukać jej poczniesz jak srebra i pożądać jej będziesz jak skarbów, to bojaźń Pana zrozumiesz, osiągniesz znajomość Boga. Bo Pan udziela mądrości, z ust Jego wychodzą wiedza i roztropność; dla prawych On chowa swą pomoc, On jest tarczą dla żyjących uczciwie. On strzeże ścieżek prawości, ochrania drogi pobożnych. Wtedy sprawiedliwość pojmiesz i prawość, i rzetelność i każdą dobrą ścieżkę.
Psalm:
(Ps 34 (33), 2-3. 4-5. 6-7. 8-9. 10-11)
REFREN: Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry
Będę błogosławił Pana po wieczne czasy,
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem,
niech słyszą to pokorni i niech się weselą.
Wysławiajcie razem ze mną Pana,
wspólnie wywyższajmy Jego imię.
Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał
i wyzwolił od wszelkiej trwogi.
Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością,
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał,
i uwolnił od wszelkiego ucisku.
Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych,
aby ich ocalić.
Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry,
szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.
Bójcie się Pana, wszyscy Jego święci,
gdyż bogobojni nie zaznają biedy.
Bogacze zubożeli i zaznali głodu,
szukającym Pana niczego nie zabraknie.
Drugie czytanie:
(Dz 4,32-35)
Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wszyscy oni mieli wielką łaskę. Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je i przynosili pieniądze uzyskane ze sprzedaży, i składali je u stóp Apostołów. Każdemu też rozdzielano według potrzeby.
Aklamacja (Mt 19,29)
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy.
Ewangelia:
(Mt 19,27-29)
Piotr powiedział do Jezusa: „Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?” Jezus zaś rzekł do nich: „Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach i będziecie sądzić dwanaście pokoleń Izraela. I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy”.
Komentarze przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego:
Komentarz do pierwszego czytania
Nie po raz pierwszy słowa Pisma Świętego wzywają do posłuszeństwa Bogu, do zaufania Jego mądrości, dzięki czemu zdobywa się bojaźń Pańską. A jest ona najczęściej początkiem głębokiej wiary w Boga, wyrażającej się niezmiennym szacunkiem człowieka wobec Stwórcy. Nieustannym konfrontowaniem swojej woli z wolą Pana, rozważaniem Jego nauki, przykazań i co najważniejsze, wypełnianiem ich w codziennym życiu z miłości do Niego,a nie z lęku przed Jego karą. Mądrość, którą Bóg chce się dzielić z człowiekiem, chroni człowieka przed licznymi zagrożeniami i przed tym największym zagrożeniem, którym jest oddzielenie od miłości Boga spowodowane grzechem, co może prowadzić nawet do utraty życia wiecznego. Człowiek podążający za wskazaniami Boga żyje w obecności Najwyższego, doświadcza Jego opieki oraz błogosławieństwa. Codziennie zawierza się Bogu i podejmując różne decyzje, drobne albo poważne, potwierdza wybór Bożych wskazań. Pozwala, aby Bóg prowadził, ponieważ przekonał się, że jest On jedynym niezawodnym przewodnikiem i nauczycielem życia. Człowiek, który zrozumiał, że mądrość Boża jest cenniejsza niż wszystkie ziemskie bogactwa, troszczy się tylko o to, by tę relację z Bogiem umacniać, oddając Mu każdego dnia należną cześć i chwałę.
Księga Przysłów jest szczególną księgą Starego Testamentu, powinni do niej zaglądać rodzice, nauczyciele, wychowawcy i… młodzież, szukająca dróg do szczęścia. Nie trzeba siedzieć nad nią godzinami, wystarczy raz w tygodniu przeczytać dosłownie kilka wersetów, aby zastanowić się, czy zabiegając o szczęśliwe życie, rzeczywiście dokonujemy właściwych wyborów.
Komentarz do psalmu
W pierwszym czytaniu to mędrzec zachęcał do poznania bojaźni Bożej, wyliczając przy tym łaski, jakimi Bóg obdarzy człowieka żyjącego według niej. Teraz zaś psalmista, który podążył tą drogą, daje świadectwo o łaskach otrzymanych od Pana. Jego radosne wyznanie połączone z uwielbieniem Boga jest skierowane do wspólnoty, aby i jej członkowie „skosztowali i zobaczyli, jak dobry jest Pan”. Oprócz pouczeń, zachęty do wspólnego oddawania chwały Bogu, psalmista wskazuje bezpośrednio na Najwyższego, bo tylko w Jego obecności człowiek odzyskuje radość i świętość.
Komentarz do Ewangelii
Czy w kontekście pierwszego czytania i psalmu może nas dziwić pytanie Piotra? Może. Ułomność natury ludzkiej w spotkaniu z Bogiem-Człowiekiem, Jezusem Chrystusem, daje o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. A Jezus wykorzystał pytanie Piotra, aby przypomnieć zapowiedzi proroków o odnowie w czasach mesjańskich, o nowej ziemi, nowym niebie, nowym ludzie Bożym, którego On będzie królem. Tak wiele wydarzyło się w tak krótkim czasie w życiu apostołów, i w historii zbawienia, że zapomnieli oni o nauczaniu proroków i pogubili się w swoich priorytetach. Najważniejsze wydarzenia są wciąż przed nimi. Dopiero gdy wypełnią się wszystkie proroctwa o Mesjaszu, zaczną rozumieć i docenią obietnicę życia wiecznego z Jezusem.
Komentarze zostały przygotowane przez ks. Krzysztofa Wojtynię
źródło: mateusz.pl
(Mt 19,29)
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy.
Módlmy się.
(Ps 34 (33), 2-3)
Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry