Inne 16 Aug 2020 | Jarosław Aleksander
Ambasador Izraela  o św. Janie Pawle II

fot. Government Press Office 2005

W rozmowie z jednym z portali polonijnych, ambasador Alexander Ben Zvi zaznaczył, że Jan Paweł II zrobił bardzo dużo dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

W Izraelu żywa jest pamięć gestów św. Jana Pawła II wobec społeczności żydowskiej. Była to m.in. pamiętna wizyta w 2000 roku w tym kraju.

 

Jan Paweł II był jednym z najważniejszych papieży, którzy działali na rzecz dialogu międzyreligijnego i przełamywania stereotypów – powiedział ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi.

 

W rozmowie z portalem polonijnym Polskifr.fr, Alexander Ben Zvi zaznaczył, że Jan Paweł II był symbolem dialogi chrześcijan i żydów ale również ważną postacią dla zrozumienia Polaków i żydów.

 

Od momentu, kiedy powiedział, że żydzi są starszymi braćmi w wierze, nastąpiło przełamywanie wielu uprzedzeń i rozpoczęły się systematyczne wspólne kontakty między judaizmem i chrześcijaństwem – stwierdził ambasador.

 

Ambasador odniósł się także do budowy Parku Pamięci otwartego w sierpniu w Toruniu. Upamiętnia on Polaków ratujących żydów w czasie wojny. Ambasador poparł idee parku jako ważny krok w przypominaniu elementów wspólnych historii obu narodów.

 

Na podstawie: Polskifr.fr 

 

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie