Inne 26 Jun 2020 | Redaktor
Alkohol zabija nad wodą

fot. pixebay

Sezon wakacyjny przed nami, mimo to w tym roku utonęły już 143 osoby. Statystyki są przerażające. Najczęstszą jest alkohol.

Ewangelia na dziś (27.09)

Inne Dzisiaj 06:15

Ewangelia na dziś (26.09)

Inne Wczoraj 04:56

 

Wiele wskazuje na to, że nadchodzący sezon będzie rekordowy pod tym tragicznym względem. W 2019 roku na terenie Polski odnotowano 471 wypadków utonięcia. Z danych Komendy Głównej Policji, statystyczna ofiara utonięć to mężczyzna po 30. roku życia. Głównym powodem wypadków jest nietrzeźwość i nieodpowiedzialne zachowanie nad wodą.

Niestety w tej kwestii kluczowy jest zdrowy rozsądek. Taka skala utonięć wynika z nieodpowiedzialnych zachowań samych ofiar. Alkohol, kąpiele w miejscach niestrzeżonych oraz inne nieodpowiedzialne zachowania to przyczyna tak przerażających statystyk.

Na czarny humor zakrawa niestety prawdziwe porównanie naszych danych z krajami europy zachodniej.

W czasie gdy w Polsce w 2019 roku ilość utonięć przekroczyła 400 w Holandii było takich przypadków 9. Z tych 9 ofiar 8 było Polakami.


Z powodu coraz częstszych przypadków nietrzeźwości nad wodą, w całej Polsce ruszyła już 14. edycja akcji “Pływam bez promili”. Organizatorzy przedsięwzięcia obrali sobie za cel edukowanie turystów. W akcje angażują się sportowcy, aktorzy, policja. Tylko prewencja może zmienić tragiczny bilans. Jednak jej skuteczność zależy od naszej świadomości i autorefleksji podczas rekreacji wodnej.

 

 

 

Za zgodą autora;

tekst pochodzi z Tygodnika Bydgoskiego z 25.06.2020

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor