Felieton 30 Jul 2018 | Redaktor
W najprostrzych sprawach jest wzrastanie

Medytacje ewangeliczne z dnia 30 lipca 2018r., Poniedziałek

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: "Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, większe jest od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki podniebne przylatują i gnieżdżą się na jego gałęziach". Powiedział im inną przypowieść: "Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło". To wszystko mówił Jezus tłumom w przypowieściach, a bez przypowieści nic im nie mówił. Tak miało się spełnić słowo Proroka: "Otworzę usta w przypowieściach, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata". (Mt 13, 31-35)

"Jest ono najmniejsze ze wszystkich ziaren..." To znaczy, że jest ciche i najpokorniejsze.

Rozkrzyczany świat uczy i wychowuje do egocentryzmu. Bez względu na to, czy mamy coś do powiedzenia, czy nie, wielu chce być w centrum uwagi innych. To znaczy, że chce być bożkiem dla innych.

Chce się wtedy komuś odbierać wolność, stawiając siebie samych w miejscu Boga.

Ziarnko gorczycy wzrasta, ale jest najmniejsze. Całym sobą pokazuje wzrastanie. Człowiek napełniony Bogiem zmienia się, wzrasta, ale nie wszyscy to zauważą. Wielu pomyśli, że jest nudny, że to jakaś naiwność. Tylko że gdy przyjdzie jakiś trud, jakiś lęk, udadzą się właśnie do tego, który ma w sobie owo ziarnko gorczycy.

Ten kto żyje blisko Boga, nie chce pokazywać siebie jako wzór, bo wie, że sam z siebie nie ma nic do pokazania. Ale chce pokazywać Boga. Nie musi to być nic wielkiego. Ziarno gorczycy jest niewielkie. Ale wyrasta na największe. Tak samo zaczyn. Zobaczmy, jest go najmniej, a działa na wszystko.

Na koniec powiedzmy czym jest ziarno gorczycy i zaczyn? Są to rzeczy żywe i zwyczajne w naszym życiu. Zaczyn codziennie używany do pieczenia tego, co podstawowe. Nie ma tu jakiś nadzwyczajności. A jednocześnie dzieją się sprawy nadzwyczajne.

Obyśmy tylko je jeszcze zauważali.

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu

Ave Maryja

Kasia Chrzan

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor