Felieton 11 Dec 2017 | Redaktor
Szydzą z Jana Pawła II w bydgoskiej grupie facebookowej

Od 11 listopada na facebookowej grupie społecznościowej o nazwie BYDGOSZCZANIE, na samej górze, widnieje obrazoburczy post, który administratorzy 'przypięli', wiec w tejże grupie jest 'najważniejszy' i nieustannie widniejący jako pierwszy.

Jest to szydercze, fałszywe zdjęcie po fotomontażu, przestawiające Jana Pawła II w obraźliwy sposób, a zdjęcie jest opatrzone komentarzem [pisownia oryginalna]: "Mój koleja PAPAj z którym ćwiczę na siłowni szuka dziewczyny. Najlepiej z ukrainy."

Pod tym postem jest ogromna ilość komentarzy ostro krytykujących to, co tam umieszczono. Można się więc domyśleć, że były zgłoszenia usunięcia tegoż posta do facebook'a. Od 11 listopada jednak ani drgnęło i post jak był przypięty, tak jest.

Sama grupa BYDGOSZCZANIE liczy sobie - bardzo dużo, bo aż 22 912 członków! Widać po przyjrzeniu się profilowi, że służy przekazywaniu sobie nawzajem konkretnych informacji pomiędzy mieszkańcami. Z tej publicznej przestrzeni sieciowej korzysta wielu, najczęściej reklamując się ze swymi produktami, niekiedy szukając pracy, czy ogłaszając jakąś imprezę w mieście.

Czy my naprawdę chcemy, aby w tej publicznej przestrzeni obrażano naszego polskiego świętego?

Zastanawia też cel, który komuś przyświecał: właściwie po co zakłada się grupę dla mieszkańców danego miasta, a gdy już się zgromadzi ich bardzo dużo, wstawia się coś takiego? Jaki jest konkretny cel przypięcia takiego posta? - bo przypiąć post jako najważniejszy mogą zrobić tylko administratorzy grupy.

Wielu pyta - dlaczego 'to' jeszcze tam jest? My pytamy tak samo: Dlaczego?

I zaraz zadajemy kolejne pytanie: Czy dziś w końcu to zniknie?

Działalność tego typu na fecebook'u, jest zawsze publicznym działaniem, podlega publicznej krytyce i ocenie. Tym bardziej, że grupa Bydgoszczanie jest grupą otwartą. Dlatego nie powinniśmy w tej sprawie milczeć.

red.: KB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor