Felieton 21 Jan 2019 | Redaktor
Różnica między starym bukłakiem, starym ubraniem, a człowiekiem

Medytacje ewangeliczne z dnia 21 stycznia 2019 r., Poniedziałek

Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Jezusa i pytali: "Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?" Jezus im odpowiedział: "Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo mają pośród siebie pana młodego. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć. Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i gorsze staje się przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki. Wino się wylewa i bukłaki przepadną. Raczej młode wino należy wlewać do nowych bukłaków". (Mk 2, 18-22)

..............................................

Zobaczmy pytania skierowane do Jezusa. Faryzeusze mieli post, ale widać, że ten ich post był jakiś niepełny, bo zauważyli, że uczniowie Jezusa nie poszczą. A właściwie co to ich w ogóle obchodziło?

Droga życia każdego człowieka jest niepowtarzalna. Jezus i Jego uczniowie wprowadzają zamęt w tym, co jakoś jest nieprawdziwe. Skoro post faryzeuszy nie był ich wewnętrznym spokojem, zakorzenionym w głębokiej relacji z Bogiem, musiał być w jakimś stopniu nieprawdziwy. Dlatego rodziły sie w nich niepokoje pod adresem tych, którzy nie poszczą.

Wielokrotnie wystarczy popatrzeć na rzeczywistość w prosty sposób. Uczyć się od natury. Stare bukłaki i stare sukno pokazują nam, że otrzymamy to, co nowe i lepsze, co nas poratuje, ale wcale nie chodzi o to aby otrzymywać nowe wino i nową łatę, ale aby samemu być nowym.

Stare ubranie, czy stary bukłak tego nie potrafii, ale Chrystus potrafi tak uczynić człowiekowi, choćby żył życiem ciężkim, wyniszczającym, może powstać nowy.

To jest niesamowite, nikt nie jest jak stare ubranie, czy jak stary bukłak. Każdy jest nowy. Jeśli tylko chce.

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu

Ave Maryja

Kasia Chrzan

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor