Felieton 9 May 2018 | Redaktor
Prawda, Droga i Życie - kolejność ma znaczenie

Medytacje ewangeliczne z dnia 9 maja 2018r, Środa

(J 16, 12-15) Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi".

Wszystko ma swój czas. Zazwyczaj mówimy, że czas za szybko płynie, gdy mamy mnóstwo rzeczy do zrobienia. Nieraz narzekamy, że za wolno np. gdy siedzimy na lekcji, wykładzie czy nudnym zebraniu. Niektóre wydarzenia chcielibyśmy przyspieszyć, ale nie możemy.

Jezus w dzisiejszym czytaniu mówi o tym, że w danej chwili nie oznajmił czegoś uczniom, bo wie, że nie byli jeszcze na to gotowi. Dopiero Duch Święty miał doprowadzić ich do całej prawdy. I w naszym życiu nie zawsze wszystkie sytuacje od razu się rozwiązują, czasami trwa okres jakiejś niewiedzy, niepewności.

Jest on trudny, ale pokazuje czy potrafimy trwać przy Bogu mimo tej może niespełnionej intencji. Pokazuje czy ważniejszy jest dla nas On, relacja z Nim, czy spełnienie naszych oczekiwań i pragnień (nawet tych dobrych).

Duch Święty ukazuje prawdę o nas samych i o Bogu. Stanięcie w prawdzie jest konieczne w życiu katolika, skoro Naszym Panem nazywamy Jezusa, który jest Prawdą, a wyrzekamy się szatana czyli ojca kłamstwa.

Paulin, ojciec Pelanowski powiedział, że nie bez przyczyny Jezus mówi o sobie słowa w takiej kolejności „Jestem drogą, i prawdą i życiem.” Najpierw podejmujemy decyzje pójścia za Chrystusem – to droga. Później musimy przejść przez prawdę o sobie samych i o Bogu, a dopiero po tym prawdziwie przechodzimy do życia. Nie można żyć pełnią, gdy nie przeszło się przez trudny czas prawdy.

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu

Ave Maryja

Paulina Salzwedel

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor