Felieton 3 Oct 2019 | Redaktor
Posyłam was jak owce między wilki, ale pokój wasz wróci do was

Medytacje ewangeliczne z dnia 3 października 2019 r., Czwartek

Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych, siedemdziesięciu dwóch, i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście ze sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: «Pokój temu domowi». Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają; bo zasługuje robotnik na swą zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: "Przybliżyło się do was królestwo Boże". Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: "Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże". Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu”. (Łk 10,1-12)

...

Robotników mało... Hm. Czyli ten, kto jest w autentycznej relacji z Chrystusem, nie jest kimś, kto odcina się od świata, ale kto wchodzi dokładnie we wszystkie jego trudy.

Eremici nie uciekali przed światem, ale dokładnie odwrotnie. Spędzając życie w nędzy i na modlitwie, spotykali się ze wszystkimi największymi słabościami człowieczeństwa w sobie. A demony nie pozostawały obojętne wobec takich osób.

Jeśli będąc świadkiem, że Jezus Chrystus jest prawdziwy, ktoś otrzymuje z tego powodu zranienia, zazna niepokoju. Może przeżywać dramat, aż do utraty życia ziemskiego. Wiemy to z niezliczonych relacji o prześladowaniach chrześcijan, ale mówi o tym przede wszystkim sam Chrystus:

"Posyłam was jak owce między wilki" - wiemy co czyni wilk owcy. Wilk owcę zabija.

Padają tez słowa: "Pokój wasz do was wróci" - a to oznacza, że utracimy pokój, ale nie będzie on nam odebrany. Czyli dobro, które ma się do zaoferowania drugiemu człowiekowi może zostać podeptane, zniszczone, ale nie utracone w tym, który to dobro daje.

Pokój jest miłością, dawaną w sposób szczególny. To jest miłość ze szczególnym komunikatem szczerości. Nawet jeśli niekiedy muszą paść trudne słowa, może być napięcie w relacji, to i tak nie przeczy to relacji miłości, czyli pokojowi między ludźmi.

Jeden drugiemu ma pomagać we wzajemnym prowadzeniu się do dobra. To będzie trudne, bo jak ktoś, kto myśli 'kategoriami owcy', ma wytłumaczyć osobie, która myśli 'kategoriami wilka', że kocha?

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu

Ave Maryja

Kasia Chrzan

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor