Felieton 11 Sep 2019 | Redaktor
Czyż tak jak mówi Piotr Skarga nie powinno być w każdej parafii? - [video]

List, który napisał ks. Piotr Skarga nie jest treścią tylko i wyłącznie dla ludziom epoki, w której żył, ale dokładnie dla każdego z nas w każdym czasie. Arcybractwo Miłosierdzia, do którego skierowany został ów list, pełniło i wciąż pełni szczególną rolę, ale czy tak naprawdę takiej rolę nie powinien pełnić cały Kościół?

Jesteśmy zbyt anonimowi w naszych parafiach. Nic o sobie nie wiemy, czuć zamiast wspólnoty - silny instytucjonalizm. Trzeba o tym pomyśleć, bo wielu jest potrzebujących pomocy, a niewielu którzy chcą pomagać. Taka jest prawda o nas wszystkich. Coś tu bardzo nie działa. Zbyt wielu pozostaje samotnych, a w Kościele tak być nie powinno. Samotność w świecie i bieda w świecie jest częsta pośród ludzi, ale jesli wspólnota jest autentyczna, to takich zjawisk w Kościele nie powinno być. A jednak są.

Wspólnota nie jest instytucją. A jednak mentalnie weszliśmy - jak się wydaje - w przyzwyczajenie postrzegania i funkcjonowania Kościoła w dużej mierze jako instytucji, a nie jako wspólnoty osób. Tu chodzi o nasze wewnętrzne rozeznanie. O osobisty stosunek. Dlatego działania nasze są jak działania w i dla instytucji, a nie jak w i dla wspólnoty.

Trzeba to mocno rozeznać, dokładnie każdy z nas. Na początku posłuchajmy jak zobaczył to ks. Piotr Skarga, czy nie tak samo możemy widzieć to dziś?

reż. Jarosław Mańka - realizacja dla Arcybractwa Miłosierdzia

W roli księdza Piotra Skargi : Andrzej Róg

Historię działań Arcybractwa od momentu powstania aż po dziś dzień możemy poznać w opisie na stronie:

TU

źródło: You Tube - Jarosław Mańka

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor