Felieton 16 Apr 2020 | Redaktor
Pandemia. Rekolekcje głoszone przez wydarzenia - [VIDEO]

Rekolekcje głoszone są przez słowo mówione, ale także przez wydarzenia. Epidemia koronawirusa wymaga, abyśmy od dziś obowiązkowo nosili maski. Jednak niebywałym faktem jest jednocześnie i to, z jak wielu twarzy maski spadają dokładnie w tym samym czasie, gdy trzeba je nosić.

W obliczu możliwości zarażenia się ciężką chorobą, niektórzy spośród nas idą i pomagają innym, nie patrząc na to, że sami coś tracą, chociażby siłę, a niekiedy zdrowie, czasem życie. Ale są też i tacy, którzy zaskakują w zupełnie inny, i wcale nie zachwycający sposób.

Jakkolwiek by nie było, w dobie pandemii maski spadają, bo takie jest ich przeznaczenie. Polityka, instytucje i społeczności osób, wszędzie dokładnie obnaża się prawda, a przynajmniej jej spora część. Z takich doświadczeń podczas tych niebywałych rekolekcji, głoszonych nam wszystkim poprzez wydarzenia, mamy coś zaczerpnąć, mamy się czegoś o sobie samych. I o sobie nawzajem również.

Jakie owoce przyniosą te niebywałe czasy, tego nie wiemy. Każda jednak sytuacja jest dla nas sposobnością do osiągania kolejnych stopni wolności, jeśli naprawdę jej chcemy. A wolność jest prawdą.

Zapraszamy do wysłuchania homilii o tym, czym jest zderzenie się z prawdą w czasie pandemii.

Trwanie w smutku i niepokoju w czasie świąt Zmartwychwstania Pańskiego, byłoby niezrozumieniem istoty tych świąt i świadectwem nieznajomości Jezusa Chrystusa. Jezus przychodzi do nas z nauką, że jest ponad ludzkim lękiem i cierpieniem, ale jest zarazem żywy, obecny i bardzo zaangażowany w nasze życie.

W czasie Wielkiego Postu przeprowadził nas przez szczególne rekolekcje - które On głosi przez wydarzenia, które rozgrywają się obecnie na świecie w związku z koronawirusem. Co mówi do nas Jezus w czasie tych niezwykłych rekolekcji? Czego pragnie nas nauczyć? - na te pytania odpowiada ks. Sławomir Kostrzewa w czasie homilii wygłoszonej w Niedzielę Wielkanocną 12 kwietnia 2020 roku.

oprac. Katarzyna Chrzan

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor