Felieton 17 Oct 2019 | Redaktor
Obchody 35 rocznicy męczeńskiej śmierci ks. J. Popiełuszki

W tym roku mija 35 lat od uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki i jego męczeńskiej śmierci. We Włocławku, Bydgoszczy, Toruniu i Górsku od czwartku do niedzieli (17-20 października) odbywać się będą wydarzenia przypominające jego postać i nauczanie.

W Bydgoszczy, w kościele pw. św. Polskich Braci Męczenników, gdzie odprawił swoją ostatnią Mszę, w czwartek (17 października) odbędzie się spektakl „Dobrem zwyciężać” w wykonaniu Jerzego Zelnika (słowo), Roberta Grudnia (organy) i Gieorgija Agratina (fletnia pana, cymbały). Scenariusz ks. prof. Jana Sochonia i Jerzego Zelnika jest oparty na homiliach ks. Jerzego Popiełuszki.

W piątek (18 października) po Mszy św. o godz. 18.00 koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Doroty Spychalskiej. W sobotę (19 października) o godz. 17.00 różaniec z inscenizacjami w wykonaniu młodzieży, a o godz. 18.00 Msza św. w intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego.

Niedzielna Msza o godzinie 13.00 w intencji kanonizacji, pod przewodnictwem ks. bpa Jana Tyrawy, będzie transmitowana na antenie TVP Polonia.

Uroczystości zaplanowano także we Włocławku (m.in. koncert recytatorski) i Górsku, gdzie w sobotę (19 października) w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku odbędzie się koncert „Dobro nieskończone”, przygotowany przez Tomasza Kamińskiego z udziałem Magdy Anioł, Roberta Ruszczaka, Violi Brzezińskiej, Jacka Dewódzkiego, Adama Szewczyka. Fragmenty tekstów księdza Jerzego, jego matki oraz wiersz Ernesta Brylla „Czekając na księdza Jerzego” będą czytać aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu Paweł Kowalski i Agnieszka Wawrzkiewicz. Po koncercie przy krzyżu w miejscu uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się spotkanie modlitewne.

Także w kościele w Górsku w niedzielę (20 października) odbędzie się Msza św. w intencji kanonizacji księdza pod przewodnictwem bp Wiesława Śmigla, natomiast w Centrum Edukacji Młodzieży uczniowie Szkoły Podstawowej w Górsku zaprezentują przedstawienie teatralne o ks. Jerzym. Obchody zakończy niedzielna Msza św. w intencji kanonizacji księdza w toruńskiej katedrze.

Urząd Marszałkowski w Toruniu przypomina, że matka błogosławionego Marianna Popiełuszko była honorową obywatelką województwa kujawsko-pomorskiego. W regionie ks. Jerzego upamiętniają m.in. Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku, sala pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy oraz toruński pomnik.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” (scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski), który opisuje ostatnie wydarzenia z życiu kapelana „Solidarności”.

źródło: Urząd Marszałkowski, parafia pw. św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy,

oprac.: za Tygodnik Bydgoski

foto: IPN

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor