Felieton 30 Jun 2016 | Redaktor
Niezawodny bydgoski wiarus, doktor Andrzej Bogucki

Niezawodny bydgoski wiarus, „stary” Sokół, inicjator ważnego memoriału w sprawie, dr Andrzej Bogucki, nie wytrzymał. Zapewne sprowokował Go wątpliwej jakości tekst w jednej z bydgoskich gazet, w którym autor sugeruje, jakoby rzecznicy rekonstrukcji bydgoskiej ikony odpuścili, a nawet pomarli.

Żyjemy! Jest nas rzesza, choć wielu dopłynęło już na drugi brzeg. Ileż pukania przez ponad 75 lat, opasłe zbiory dokumentacji, prośby – błagania do wszelakich władz, wystawy, spotkania – często bardzo emocjonalne, twórczość malarska, literacka, debaty, dyskusje gazetowe, radiowe, telewizyjne, oczywiście również internetowe, petycja, wspomniany memoriał, a przede wszystkim wsparcie tysięcy osób – tak, tysięcy. Żadnego namawiania, knucia, żadnych interesów, karier, niczego, co niegodne. Przeglądając zgromadzone materiały, kręci się w głowie. Uczeni, prości ludzie, cały przekrój wiekowy obojga płci. Kilkunastu prezydentów (w tym zastępcy), posłowie, radni, także europosłowie, znawcy architektury, konserwatorzy zabytków, masa młodych – kogóż tu nie ma – to także kapłani (jeden był także naszym „kapelanem”, choć „w uśpieniu” po pewnej rozmowie).

Z nazwisk chciałbym wymienić tylko jedną osobę, panią Martę Baranowską, którą poznaliśmy dzięki tvb, gdy do Niej zjawił się Prezydent Bydgoszczy z życzeniami na 100. urodziny. Niebywałe! Zapytana o największe pragnienie odpowiedziała, kierując się światłym umysłem, że marzy od dziesiątków lat o decyzji dotyczącej odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku.

Można by wiele, o ludziach, o sytuacjach, o emocjach. To najważniejsza bydgoska sprawa! Oczywiście, są osoby przeciwne, argumentujące sprzeciw swoistą logiką – przyjmujemy to, ale nikt nie zabroni nam mieć bydgoskich pragnień, pragnień dążących do odzyskania bydgoskiej, utraconej, tożsamości. Bydgoszcz to królewskie miasto, nie „węgliszkowe”!

„Bydgoszcz została naznaczona szczególnym znamieniem prześladowania dla sprawiedliwości” mówił do nas św. Jan Paweł II podczas wizyty w Bydgoszczy, wskazując Stary Rynek oraz Dolinę Śmierci. Odbudujmy naszą utraconą ikonę.

Doktor Bogucki zachęca do odwagi Prezydenta Bydgoszczy – dziękuję, tym bardziej, że ów jednoznacznie pozytywnie opowiedział się za tym w bardzo poważnym gronie. Odwagi, Prezydencie królewskiego miasta!

Andrzej Adamski – Przewodniczący Społecznego Komitetu Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy im. Andrzeja Szwalbego

PS Nie tylko Berlin jest przykładem normalności – wczoraj zachwycałem się fotografiami pieczołowicie odbudowanego Kijowa.

film pokazujący historię i możliwość rekonstrukcji pierzei zachodniej:

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor