Felieton 29 Nov 2018 | Redaktor
Niesamowite nagranie polskich mniszek klauzurowych z Islandii

Oto kilka słów o tym jak 450 lat temu powstał Karmel, a poniżej film z niesamowitą pieśnią mniszek klauzurowych - Polek z Islandii, którą siostry nagrały w niezwykłej inscenizacji przy wtórze bębenka, fletu poprzecznego i kilku strun ciekawego instrumentu, który pozostaje tajemnicą.

Posłuchajmy i zobaczmy jak autentycznym pięknem jest wnętrze klauzury, odkryte dla nas oryginalną muzyką i światłem świec, które blaskiem przypominają, że Adwent tuż tuż! (KB)

"W pierwszą niedzielę Adwentu, 28 listopada 1568 roku – dokładnie 450 lat temu – kilku śmiałków rozpoczęło nowe, eksperymentalne życie wspólnotowe w Duruelo. Za klasztor posłużył im prosty domek, położony z dala od miasta Ávila. Nowe pokolenie proroków znalazło miejsce i warunki, które odtwarzały prostotę rodzinnego domu Jezusa, a zarazem nawiązywały do samotnych grot pustelników z góry Karmel. Skrócony habit, długie rozmowy ze św. Teresą od Jezusa, zapał i gorący płomień wiary stanowiły fundamenty dla pierwszych dwóch bohaterów tej historii: młodego Jana od Krzyża, którego Święta pozyskała w kryzysowym dla niego momencie, oraz Antoniego de Heredia, doświadczonego przełożonego, będącego wiernym sługą Bożym.

Aby uczcić tę rocznicę bracia Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych z myślą o wszystkich, którym bliska jest duchowość karmelitańska, przygotowali dwa projekty: muzyczno-wizualny i popularno-naukowy. Owocem pierwszego, kierowanego przez o. Mariusza Wójtowicza OCD, jest teledysk z muzyką Michała Zatora do tekstu br. Marcina Wojnickiego OCD, zatytułowany Duruelo – skromny początek, wielkie dzieło. Kierownikiem produkcji i scenarzystą był Marek Domagała. Drugi projekt zaangażował polskich karmelitów bosych, w różnym wieku, z różnym doświadczeniem, duszpasterzy i profesorów, wychowawców i spowiedników, którzy w pracy zbiorowej pt. Czerpać ze źródła podjęli próbę opisania kontekstu historycznego i kulturowego naszych początków, wybitnych i charyzmatycznych postaci oraz priorytetów nowej rodzinny zakonnej, która przyszła na świat w „betlejemskich” warunkach."

o. Damian Sochacki OCD

źródło: karmel.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor