Felieton 30 May 2018 | Redaktor
Mural z Janem Pawłem II w Bydgoszczy

Na ścianie kamienicy przy ul. Nakielskiej 22 pojawił się mural przedstawiający papieża Jana Pawła II. Malowidło powstało w ramach obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Już za kilka dni będzie można oglądać go w całej okazałości.

Autorem projektu jest grafik Sergiusz „Serio” Kubicki. Mural przedstawia papieża Jana Pawła II, który błogosławi Bydgoszcz i jej mieszkańców z okna Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Natomiast w tle widać bydgoską Bazylikę św. Wincentego à Paulo.

  • Nawiązuje to do wydarzeń z listopada 1923 roku, kiedy to władze Bydgoszczy ofiarowały Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo działkę pod budowę kościoła i szkoły z internatem dla 200 uczniów. W marcu 1924 roku rozpoczęto prace przygotowawcze według projektu architekta Adama Ballenstaedta z Poznania. Monumentalna świątynia, miała być pomnikiem wdzięczności Opatrzności Bożej za powrót Pomorza do Polski – wyjaśnia Edyta Macieja-Morzuch, dyrektor Departamentu Promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W ten sposób mural nie tylko przypomina o patronie naszego regionu - św. Janie Pawle II, ale jednocześnie nawiązuje do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mural powstał za pieniądze z budżetu województwa i kosztował 25 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć, że w piątek (1 czerwca) rozpoczynają się obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Natomiast 7 czerwca (czwartek) w Bazylice św. Wincentego à Paulo zostanie odprawiona msza święta w intencji regionu i jego mieszkańców. Następnie odbędzie się koncert „Quo Vadis Domine” pod batutą Piotra Rubika, w czasie którego wystąpią m. in. Mateusz Ziółko, Marta Moszczyńska i Zofia Nowakowska.

fot.: Anna Kopeć

art.: za TYGODNIKIEM BYDGOSKIM

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor