Felieton 4 May 2018 | Redaktor
Mocne słowa ks. bpa Jana Tyrawy wwygłoszone wczoraj na Starym Rynku w Bydgoszczy

W rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja i w święto N.M.P. Królowej Polski, ordynariusz bydgoski biskup Jan Tyrawa, odprawił Mszę świętą na Starym Rynku, którą koncelebrował z licznymi bydgoskimi kapłanami. W homilii ks. biskup zauważył, że konstytucja, której rocznicę obchodzimy, wpisuje się w tradycję chrześcijańską na naszym kontynencie. Dlatego warto przypomnieć sobie jej fundamenty.

Ale mamy do czynienia z kryzysem tej cywlizacji - zauważył kaznodzieja. Zrywa się z chrześcijaństwem. Dokąd więc się zmierza? Kochamy uniwesralizm, zrywamy z prawdą. Zmierzamy ku cywilizacji, która porównuje mózg człowieka z szympansem, promuje transhumanizm, czyli próbę wprowadzenia człowieczeństwa na jakieś nowe, nieznane tory, przy pomocy nauki i techniki.

Zrywamy z klasycznym obrazem człowieka, a z drugiej strony potępiamy shoah i holokaust. Odchodzimy od chrześcijaństwa, ale wołamy: nigdy więcej totalitaryzmu. Ale to w perspektywie chrześcijaństwa te zbrodnie są nie do przyjęcia - zauważył biskup Tyrawa.

W Chinach postępowanie komunistów nie było uważane za zbrodnię - wskazał. Jeśli uważamy, że pójdziemy ku cywilizacji podobnej do chińskiej, ale zachowamy naszą wolność, to się grubo mylimy. Nasza koncepcja wolności powstała na gruncie chrześcijaństwa.

Wybierzmy tę kulturę, którą pokochaliśmy, właśnie dlatego, że można ją zakwestionować. Kultura chrześcijańska wypracowała niezwykłą godność osoby, z której korzystali również ateiści. Tworzenie etyki na innej podstawie, nigdy się nie uda, grozi tym, że stworzymy moralność opartą na najniższych instynktach - przestrzegał w dzisiejszym kazaniu biskup bydgoski.

Życie człowieka się o siebie nie upomina, tak jak upominają się o siebie prawa fizyki. Dlatego zawsze będą ci, którzy będą zakopywani w lesie i zawsze znajdą się ci, którzy będą to czynić. Aby tak się nie stało możemy się tylko pomodlić - zakończył swoje kazanie ordynariusz bydgoski.

tekst za: Tygodnik Bydgoski [code]TU

foto: tamże

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor