Felieton 18 Dec 2015 | Redaktor
Islam - wierzenia, praktyka, fakty, liczby

„Islam - wierzenia, praktyka, fakty, liczby” - to tytuł wykładu, jaki na zaproszenie biskupa ordynariusza Jana Tyrawy wygłosiła 17 grudnia w bydgoskim seminarium dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk.

Religioznawczyni, iranistka i arabistka przypomniała, że islam jest religią bardzo zróżnicowaną, wyznawaną w wielu narodach, językach oraz na wielu kontynentach. Dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk tłumaczyła, że muzułmanie często różnią się od siebie także w interpretacji swojej religii, nie zgadzając się między sobą. W islamie nie ma bowiem jednego przywództwa religijnego, które by określało, jaka interpretacja mieści się w granicach ortodoksji. – Każdy muzułmanin ma prawo sam interpretować swoją religię, jej źródła i nie musi podążać za żadnym autorytetem. Stąd wyznawcy radykalnej interpretacji pragną narzucić ją innym. Jednak sam islam mówi, że nie można nikomu narzucać własnej interpretacji, nie można też nawracać siłą żydów czy chrześcijan. Można ich przekonać tylko przykładem – powiedziała.

Nawiązując do faktów i liczb, dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk zwróciła uwagę na to, iż na kontynencie europejskim żyje tylko 4,5 procent muzułmanów. Zamieszkują oni główne ubogie dzielnice miast na zachodzie Europy. Są to imigranci przybywający przede wszystkim w celach zarobkowych. – Na pewno Europa się laicyzuje, a muzułmanie nie mają szacunku dla ludzi, którzy zapierają się swojej wiary. Poza tym mieszkańcy Europy nie chcą mieć dzieci. Natomiast dla muzułmanów rodzina jest czymś bardzo ważnym, a dzieci są Bożym błogosławieństwem – powiedziała.

Religioznawczyni jest zdania, że nie należy straszyć mieszkańców starego kontynentu tzw. procesem islamizacji Europy. – Gdyby tak miało się stać, wszyscy musieliby masowo nawracać się na islam. Poza tym dzietność w trzecim i czwartym pokoleniu imigrantów znacząco spada. Mówi się również, że muzułmanów jest więcej niż katolików, ale to błąd pojęciowy. Muzułmanów trzeba porównywać z chrześcijanami. Jak się spogląda na statystyki poświęcone religii, to chrześcijan jest więcej i ich przyrost jest znacznie szybszy. Niestety, nie dzieje się to w Europie, ale w Afryce i Ameryce Południowej. Chciałabym pokazać, że chrześcijaństwo jest wciąż atrakcyjną religią, która przyciąga ludzi. Nie należy się lękać ludzi innego wyznania – zakończyła.

Doktor hab. Agata Skowron-Nalborczyk zajmuje się także m.in. mniejszościami muzułmańskimi w Europie, sytuacją kobiety w islamie, kontaktami muzułmańsko-chrześcijańskimi oraz obrazem islamu w Europie. Jest współprzewodniczącą ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor