Felieton 14 Oct 2019 | Redaktor
Inicjatywa świeckich:

„Zranieni w Kościele” to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Jak czytamy na stronie TU całą działalność dla poszkodowanych prowadzą świeccy katolicy.

Na stronie podane są dwa numery telefonu:

dla dorosłych: 800 280 900

dla dzieci i młodzieży: 116 111

Taki kontakt jest dla osób skrzywdzonych ale nie tylko. Czytamy na stronie: "Otwarty jest również na wszystkich, dla których te grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary."

Cele takiej inicjatywy świeckich jest:

  • wysłuchać tych osób,

  • udzielić im informacji i umożliwić osobisty kontakt z zaufanymi specjalistami: psychologami, prawnikami, duszpasterzami.

  • pomóc w zgłoszeniu przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych i państwowych

Dyżury telefoniczne są w każdy wtorek w godzinach 19.00–22.00 przez odpowiednio przygotowane osoby.

Rozmowy prowadzone są anonimowo, bezpłatnie, cierpliwie i dyskretnie.

Organizatorzy Inicjatywy „Zranieni w Kościele” i większość instytucji współpracujących mają siedziby w Warszawie, jednak w miarę możliwości osoby oddane tej inicjatywie starają się pomóc osobom ze wszystkich regionów Polski.

Organizatorzy dodają, że działają na własną odpowiedzialność, ale w porozumieniu z biskupami obu diecezji warszawskich oraz z innymi pasterzami Kościoła.

Przy okazji informujemy Czytelników Katolickiej Bydgoszczy, że w naszej diecezji duszpasterzem powołanym ds. pomocy ofiarom wykorzystania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom kościelnym w jest:

Ks. Wojciech Szukalski

ul. Łabiszyńska 20 86-061 Brzoza

tel. 608-877-872

e-mail: szukals@amu.edu.pl

KB

źródło: zranieni.info, diecezja bydgoska

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor