Felieton 29 Dec 2015 | Redaktor
III Bydgoski Orszak Trzech Króli

III Bydgoski Orszak Trzech Króli odbędzie się 6 stycznia. Pochód poprowadzą Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki. Królowie pojadą ulicami miasta na koniach i wielbłądzie.

Orszak Trzech Króli jest okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania święta Objawienia Pańskiego. Jego scenariusz nawiązuje do tradycji ulicznych jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Trzej królowie podążą za gwiazdą na spotkanie ze Świętą Rodziną. Towarzyszyć im będą orszaki w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym, które symbolizują wiarę, nadzieję i miłość. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowonarodzonemu Jezusowi.

Odtwórcami głównych ról są członkowie bydgoskich wspólnot Ruchu Światło-Życie, uczniowie szkół oraz grupa teatralna z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Pozostali uczestnicy mogą także samodzielnie przygotować niedrogie stroje odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji np. rycerza, dwórki, pastuszka czy aniołka. Organizatorzy przygotowali też dla chętnych tekturowe korony i nalepki. W tym roku królowie pojadą na wielbłądzie i koniach. Wielbłąd, na którym trasę przemierzać będzie król Baltazar, przyjedzie do Bydgoszczy z Mini Zoo w Horodyszczu (województwo lubelskie). Dzieci będą również mogły złożyć w stajence rysunki ze skarbami, jakie chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom.

III Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.30 w kościele Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 26) pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy, który objął również honorowy patronat nad wydarzeniem. Orszak wyruszy sprzed świątyni o godz. 12 i przejdzie ulicami: ks. A. Kordeckiego, Focha, Mostową do Starego Rynku. Więcej informacji na stronie: www.orszak.bydgoszcz.pl. Podobne orszaki przejdą również w innych miejscach diecezji m.in. w Łobżenicy oraz w Nakle nad Notecią.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor