Felieton 13 Mar 2018 | Redaktor
Film o duchowości kibiców polskich i kim jest jego reżyser

Znać Jego głos… [FELIETON]

Felieton 30 Apr 13:04

Dokąd zmierzasz, szkoło?

Felieton 21 Apr 07:46

Sam Jarek jest postacią niezwykłą, a wydarzenia które dzieją się dookoła niego i jego pracy zawsze są pełne niespodzianek, tych dobrych jak i tych trudnych. Jarek bowiem bada rzeczywistość do końca, to znaczy nie tylko okiem historyka i śledczego, ale na ile to możliwe, wnikliwie bada duchowy wymiar konkretnych faktów, i pokazuje je nam na sposób bardzo czytelny w filmach. Filmy jego nie mają granic, tych mentalnych jak i tych fizycznych...

Jarosław Mańka Scenarzysta i wyjątkowy reżyser, autor reportaży historycznych... Ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lat jest związany z telewizją.

W 2009 r. na XV Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych NURT w Kielcach otrzymał wyróżnienie za reportaż

"Ziemia obiecana",

w którym ukazał tragiczną sytuację zamieszkującej w Polsce mniejszości wietnamskiej, inwigilowanej za zgodą naszych władz przez wietnamską służbę bezpieczeństwa.

„Prywatne śledztwo majora Zakirowa"

To kolejny doniosły i bardzo trudny w realizacji film o byłym majorze KGB, szukającym schronienia w Polsce. Film, który zdobył nagrodę Rady Programowej TVP Kraków za najlepszy program publicystyczno-informacyjny 2009 r. Zdobył też wyróżnienie Głównej Nagrody Wolności Słowa w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „przybliżenie postaci człowieka, którego za uchylenie części prawdy katyńskiej prześladowano w ojczyźnie a nie doceniono w Polsce".

"Święty ogień"

To dokument, który odkłamuje historię pewnej ważnej dla Polski postaci: "Tragiczna postać Badylaka - mówi Jarosław Mańka - była zapominana w samym Krakowie, co więcej oplotła go zmowa milczenia, próbowano z niego zrobić człowieka chorego psychicznie. Nasze śledztwo miało na celu przywrócenie pamięci o Walentym Badylaku. Niewiele jednak brakowało, aby film nie powstał, ze względu na żmudne śledztwo i ograniczone środki. Wtedy z pomocą przyszedł nam magazyn "Wiedza i Życie Inne Oblicza Historii", dzięki któremu udało się ten film dokończyć."

Wyreżyserowany wraz z Maciejem Grabysem, został specjalnie wyróżniony w kategorii "Wydarzenia" w konkursie na najlepszą audycję historyczną roku Instytutu Pamięci Narodowej. Film ten zdobył także Grand Prix festiwalu "Okna" 2013.

Jarosław Mańka jest także twórcą innego niezwykłego filmu, a mianowicie:

"Skarga"

o Piotrze Skardze, w którym ukazanych zostało wiele nieznanych faktów o tej wielkiej postaci, chociażby wyjaśnienie tajemnicy tzw. czarnej legendy.

O wielu jeszcze dokonaniach nie tylko z resztą filmowych tegoż reżysera można naprawdę wiele pisać. Sam Jarek jest postacią niezwykłą, a wydarzenia które dzieją się dookoła niego i jego pracy zawsze są pełne niespodzianek, tych dobrych jak i tych trudnych. Jarek bowiem bada rzeczywistość do końca, to znaczy nie tylko okiem historyka i śledczego, ale na ile to możliwe, wnikliwie bada duchowy wymiar konkretnych faktów, i pokazuje je nam na sposób bardzo czytelny w filmach. Filmy jego nie mają granic, tych mentalnych jak i tych fizycznych, gdyż dociekliwość Jarka która jest wielkim darem jego charakteru, wiedzie go zawsze przez niemal cały świat, od Azji, poprzez Europę, aż po Ameryki. Dzięki jego reżyserskiej determinacji możemy ujrzeć historię wydarzeń z naszego świata na sposób niezwykle pełny i naprawdę poruszający zarówno intelekt jak i duszę.

Ostatnio publikowaliśmy zwiastun najnowszego filmu Jarosława Mańki, pt.: "Fatima. Orędzie wciąż aktualne" - przy okazji przypomnijmy, że specjalnie dla Katolickiej Bydgoszczy reżyser ten zechciał opisać część swoich niezwykłych doświadczeń, które przeżył podczas kręcenia ostatniego filmu.

Takich historii Jarek ma w swojej pamięci cały ogrom, bo pracując nad takimi filmami, jakie on kręci, człowiek ociera się o wojnę światów i zawsze ma to swoje zarówno trudne, ale przede wszystkim piękne konsekwencje w pracy, tak samo jak i wielokrotnie w życiu osobistym.

Przypomnijmy niezwykłą opowieść Jarosława Mańki, w której opisuje dla naszych Czytelników kilka szokujących zdarzeń z jego ostatniej pracy nad filmem: "Fatima. Orędzie..."

http://katolicka.bydgoszcz.pl/news/fatima/ [code]TU

Dziś polecamy Państwu nieco wcześniejszy z jego filmów, pt.:

"Siła modlitwy"

Jest to historia o tym, jak jeden człowiek ofiarował swoje życie za drugiego, o autentycznej, spontanicznej sile modlitwy polskich kibiców, dzięki której zmieniły się tragiczne losy jednego z nich.

Gorąco polecamy:

Kasia Chrzan

źródła: Wolbrom.pl, PCH, Instytut Piotra Skargi,

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor