Felieton 9 May 2019 | Redaktor
Ekspijacyjna modlitwa za profanację Maryi w Ikonie trwa na Jasnej Górze

Wczoraj rozpoczęła się 9-dniowa różańcowa modlitwa ekspiacyjna za profanację Maryi w znaku jasnogórskiej Ikony.

Wobec uderzeń w serce Polaków nie możemy milczeć. Upominamy się o szacunek, prosimy o opamiętanie i zrozumienie - powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

"Ostatnie wydarzenia profanacji Jasnogórskiego Obrazu - mówił przeor - bardzo nas bolą, bo dotykają Świętości, której my, tu na Jasnej Górze jesteśmy stróżami. Jesteśmy też świadkami tego, jak ludzie potrzebują przychodzić tutaj, by przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej zostawiać ważne sprawy swojego życia, i tym bardziej boli nas to, że właśnie ten Wizerunek, tak bliski nam Polakom, nie tylko ze względów religijnych, ale też ze względów historycznych i naszej kultury narodowej, jest tak traktowany”.

"Oczekujemy zwykłego szacunku.[...] Maryja jest patronką ładu społecznego, o który chcemy modlić się i prosić, żeby wszyscy Polacy nawzajem siebie szanowali”.

Na pojawiające się zarzuty, że katolicy rzekomo oddają cześć obrazowi, paulin powiedział:

"Nikt z nas nie chciałby, żeby nasze własne mamy ktoś w ten sposób szkalował. My, jako ludzie wierzący, katolicy, właśnie tak podchodzimy do obecności Maryi w tajemnicy życia Kościoła. Maryja jest nam dana jako Matka przez samego Chrystusa i stąd nasz ból. [...] Pielgrzymi, którzy tutaj przybywają, przychodzą też pieszo, zawsze podkreślają, że idą do Matki Bożej, nie do obrazu. I już to świadczy o ich świadomości - żywej duchowej obecności Maryi, która nas przyciąga do Kaplicy, i która pozwala nam, nieraz godzinami, stać i kontemplować Ikonę”.

Wezwał też do reakcji, której po prostu potrzeba:

"Nie możemy chować głowy w piasek. Jako ludzie wierzący mamy prawo ku temu, żeby upomnieć się o nasze wartości i o szanowanie naszych poglądów, tak jak te osoby z drugiej strony domagają się, żeby szanować ich poglądy"

Przez dziewięć dni o godz. 16.00, czyli dokładnie po Mszy św. za Ojczyznę, będzie odmawiana modlitwa ekspiacyjna.

"Chciałbym, - dodał przeor - żeby Jasna Góra była miejscem jedności w modlitwie za cały naród i z tej, i z drugiej strony, za wszystkich Polaków [...].

źródło: Jasna Góra Biuro Prasowe

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor