Felieton 4 Dec 2017 | Redaktor
Dziś zapraszamy do audiowizualnej galerii ikon

ArtElias

Ikona, co do sposobu patrzenia na nią, jest jak okno, bowiem nie tyle się patrzy 'na' ikonę, co 'przez' ikonę. Gdy się wchodzi do świątyni, w której jest ikona, warto się jej dobrze przyglądać. Nie ma elementu bez znaczenia na tych wizerunkach.

Już samo powstawanie ikony nie jest przypadkową zachcianką ikonopisa, ale wynika z jego powołania do tworzenia tych wizerunków. Także osoba znajdująca się na ikonie nie jest przypadkowym wyborem. Ikonopisarze wielokrotnie mówią o swoistych przynagleniach co postaci jaką mają malować, jakby sam święty wnikał w plan twórczy artysty swoistym natchnieniem.

O ikonach powstało wiele opracowań, warto do nich zaglądać, bo to ogromna przygoda duchowa, móc czytać ikonę, są to bowiem obrazy które w swoisty sposób mówią.

Dosłownie każdy element znajdujący się na nich ma znaczenie.

Na przykład na ikonie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy jest wypisana historia Męki Chrystusa. Zauważmy spadający sandałek ze stopy Syna Maryi oraz dwóch Archaniołów i dokładnie to, co oni trzymają w dłoniach?...

Nie będziemy teraz analizować tegoż niesamowitego wizerunku, ale już dziś zapowiadamy cykliczne pochylanie się nad tematyką czytania ikon. Proponujemy Czytelnikom poszukanie tychże niezwykłych wizerunków w bydgoskich Kościołach. Te właśnie, które możemy w oryginale zobaczyć w naszym mieście, będziemy odkrywać, to znaczy czytać je w ich pełnej treści. Postaramy się je tłumaczyć korzystając z wiedzy znanych nam osobiście ikonopisarzy.

Na zachętę proponuję Państwu niezwykłą galerię audiowizualną. Ikony na niej przedstawione pochodzą z pracowni pewnej bardzo skromnej kobiety, prywatnie mamy trzech synów i jednej córeczki. Pracownia nazywa się ArtElias, a autorką tych wspaniałych ikon jest Edyta Wyrembska.

ZAPRASZAMY DO AUDIOWIZUALNEJ GALERII 'ART-ELIAS'

opr.: Kasia Chrzan KB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor