Felieton 21 Apr 2018 | Redaktor
Dzieciństwo pełne przemocy nie determinuje życia - nowa książka o losach ks. Dolindo

Psy i kundle [FELIETON]

Felieton 17 Dec 23:00

Autorką książki „Jezu Ty się tym zajmij. Tajemnica księdza Dolindo” jest Aleksandra Zapotoczny, dziennikarka akredytowana w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, mieszkająca w Rzymie.

Książka napisana jest w bardzo ciekawy, przejrzysty sposób i zawiera wiele unikatowych fotografii z miejsc gdzie żył i przebywał ojciec Dolindo oraz zdjęcia jego zapisków i dokumentów, przez co łatwiej czytelnikowi wyobrazić sobie miejsca, w których posługiwał i przebywał. Ponadto książka napisana jest w formie reportażu z trzech spotkań z krewną ojca Dolindo-Grazią Dolindo, która dzieli się z autorką swoimi wspomnieniami związanymi z kapłanem.

Ojciec Dolindo pochodził z Neapolu, ubogiej rodziny, miał jedenaścioro rodzeństwa. Całe jego życie naznaczone było cierpieniem, które oddawał Bogu.

Od najmłodszych lat był prześladowany przez ojca-tyrana, późnej przez swojego ojca duchownego, nawet został pozbawiony możności sprawowania posługi kapłańskiej i odprawiania Eucharystii.

Mimo to, całą swoją ufność pokładał w Bogu, skąd wzięła się modlitwa powierzona mu przez pana Jezusa „Jezu, Ty się tym zajmij”, będąca wezwaniem, żeby mimo trudności, które spotykają nas w życiu, niepotrzebnie się nie zamartwiać, odwrócić swój wzrok od doczesnych trosk a wpatrywać się w Boga. Jest ona gestem obdarzenia Boga zaufaniem i daniem mu pola do działania w naszym życiu dokładnie takim, jakim ono jest.

W niniejszej książce opisany jest również fakt, iż ojciec Dolindo miał dar chryzmatów i między innymi przepowiedział wybranie Ojca Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

Opisane są ciekawe sytuacje, jak ta, gdy o. Dolindo całował kapłańskie dłonie przez wielki szacunek dla Chrystusa, a także ku zdziwieniu wszystkich, ucałował dłonie dwóch chłopców. Gdy go zapytano dlaczego, odpowiedział, że oni będą kapłanami i tak tez się stało po latach.

Mamy opowieść o tym, jak spał ten święty kapłan, a nie było to zwyczajne oraz co ciekawego nosił w swojej ciężkiej torbie każdego dnia, a także jak sam rwał sobie zęby!

Takich niesamowitych historii jest dużo, ale najbardziej uderza fakt, który dla nas wszystkich jest wielkim świadectwem nadziei, bo ksiądz Dolindo pokazał nam, że nawet najtrudniejsze i pełne przemocy dzieciństwo nie determinuje naszego życia. Z Chrystusem jesteśmy wygrani. Zawsze

Pozycja warta uwagi, poszerzająca wiedzę na temat życia ojca Dolindo jak i niesamowita inspiracja do tego by zawierzyć swoje życie Bogu, przez akt oddania się Jezusowi.

Marta Laska

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor