Felieton 7 Feb 2019 | Redaktor
Duchowość jest ważna w tym niezwykłym komiksie

Czy tego chcemy, czy nie, żyjemy w świecie obrazkowym. Zalewają nas wizualizacje z licznych ekranów, bilbordów, nawet zwykły telefon jest już niemal dla wszystkich po prostu... obrazkiem. Z pewnością ma to zgubne skutki dla zdobywania rzetelnej wiedzy, gdyż nagminnie korzystające z pikselowych treści dzieci, coraz mniej są w stanie skupić się na czytanych tekstach. Cierpi na tym ich wiedza.

Naprzeciw temu problemowi wyszło ostatnio z ciekawą propozycją wydawnictwo AA, z którego pochodzi "Poczet Władców Polskich w komiksie".

O ile sama forma komiksu kojarzy nam się z zeszytowymi wydaniami różnych historyjek, o tyle ta pozycja książkowa przełamuje stereotyp samego komiksu. Właściwie nie jest to nawet książka, ale księga sporych rozmiarów, wydana w sztywnej oprawie. Grafika jest w niej bardzo przemyślana, ciekawa i intrygująca, na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

To co ujmuje w komiksie można określić słowami: odpowiedni nastrój. Rysunki i wypowiedzi stanowią symbiozę, a wydarzenia ukazane są w bardzo żywy i jednocześnie ludzki sposób. Wreszcie czytelnik ma szansę w pewien sposób poczuć klimat i współprzeżywać wydarzenia wraz z ich bohaterami. I to z królewskimi bohaterami!

Oglądając i czytając tę księgę, poznaje się historię Polski, dylematy przez jakie przechodzili władcy i ich najbliżsi, konflikty i ugody, ale też i przeżycia miłosne oraz duchowe. Aspekt duchowy jest ważny, bo i władza nad krajem ma zawsze wymiar po prostu duchowy. Widzimy to w komiksie nie tylko na przykładzie św. Kingi, czy św. Jadwigi, ale i w wielu sytuacjach z życia władców, dla których religijność miała fundamentalne znaczenie. Są też pokazane i trudne dylematy moralne władców, nie zawsze moralnie dobrze rozwiązywane.

Przyglądanie się strona po stronie losom kraju pod rządami różnych włodarzy jest interesującą przygodą, która dynamicznie prowadzi nas przez świat zarówno bitew, jak i intryg, ale też zwykłego życia na dworach królewskich i na obszarze kraju.

Mamy też głęboką świadomość, że ów komiks jest opisem faktów, autentycznych wydarzeń, które rzetelnie są pokazane w interesujący sposób.

Poczet Władców Polskich w komiksie polecamy wszystkim. Zarówno dorośli jak i dzieci, młodsze i te szkolne mogą się nim zachwycić. Czas wspólnie spędzony rodzica z dzieckiem przy komiksie będzie zachwycający tak samo dla każdego z nich. Po prostu od komiksu nie można się oderwać, fascynuje i zachwyca.

Teksty biogramów w komiksie opracował Bogusław Michalec, autorem ilustracji, scenariusza i tekstów do komiksów jest Paweł Kołodziejski

Katarzyna Chrzan

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor