Felieton 25 Sep 2018 | Redaktor

W myśl Księdza Bosko, Oratorium ma stawać się dla młodych przede wszystkim domem.

Salezjańska parafia nie może obyć się bez Oratorium – środowiska, którego celem jest integralny rozwój młodego człowieka; gdzie stosując prewencyjny system Księdza Bosko oparty na rozumie, religii i miłości stwarza się warunki, które pomagają w osiąganiu dojrzałej na swoim etapie świętości życia. 

W myśl Księdza Bosko, Oratorium ma stawać się dla młodych przede wszystkim domem, który przygarnia - bo tu znajdują miejsce dzieci i młodzież, którzy ze względu na swoją sytuację rodzinną potrzebują pomocy i wsparcia; parafią, która ewangelizuje - bo wielu młodych, których ogarnia opieką jest zagubionych w swojej wierze; szkołą, która przygotowuje do życia oraz podwórkiem, gdzie spotykają się przyjaciele i żyje się radośnie.

Przy parafii św. Marka w Bydgoszczy również już od 22 lat działa Oratorium DOMINICZEK. Salezjanie widząc zagrożenia dzisiejszego świata i potrzeby młodego człowieka stworzyli i tworzą wciąż na nowo miejsce i warunki, które są atrakcyjne i przyciągają, są istnym azylem dla młodych;

Początki były skromne, gdyż Oratorium składało się z dwóch sal i działało w nim ośmiu animatorów. Z biegiem lat DOMINICZEK rozwijał się i poszerzał horyzonty pracy według zapotrzebowania, jakie narastało w lokalnym społeczeństwie parafii i w fordońskich osiedlach.

W tej chwili oratorium dysponuje 9 salami, w których działa 50 Animatorów i Kandydatów wspieranych Wolontariuszami, a nad wszystkim czuwa Kierownik Oratorium – ks. Krzysztof Rudziński SDB. Wspólnota Oratoryjna wciąż się powiększa, sprzyja temu rodzinna atmosfera, pozwalająca na szczerość, radość, przyjaźń i dynamiczną twórczość. Ksiądz Krzysztof wie doskonale, że aby otworzyć się na drugiego człowieka i dzielić się z nim swoimi talentami, radością i dobrem, potrzeba własnego rozwoju i pogłębienia duchowości, dlatego są wspólne Eucharystie, spotkania formacyjne i integracyjne, pielgrzymki, działa także Salezjańska Szkoła Duchowości Młodzieżowej. Jednym słowem dba się tu o to, aby wspólna praca, zabawa i modlitwa pobudzała młodzież do aktywności. Pan Bóg błogosławi a wspólne działania przynoszą piękne efekty.

Oratorium DOMINICZEK codziennie otwiera swe podwoje dla licznie przybywających dzieci, czekając na nie z propozycjami zajęć ruchowych, muzycznych, stymulujących wyobraźnię, rozwijających umiejętności manualne i kulinarne.

Mamom, czekającym na swe pociechy, szybko mija czas w Oratoryjnej Kawiarence przy kominku - kawie lub herbacie, bo dla nich również mamy propozycje efektywnego spędzenia tego czasu.

Dbając o rozwoju naszego ducha, każdego dnia zbieramy się wszyscy na „salezjańskim słówku” i jednoczymy w krótkiej modlitwie.

Kolejny rok oratoryjny rozpoczęty, w głowach Animatorów mnóstwo pomysłów i gotowość do działania i spalania się dla innych. Propozycja zajęć – zaskakująca, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie:

  • dzieci, które mogą spróbować swoich umiejętności na zajęciach, plastycznych, sportowych, tanecznych, gotowania, ucząc się języków lub śpiewając w scholi czy grając oraz zgłębić tajniki nauki;

  • młodzież, na których czeka nauka gry na gitarze, tenis stołowy, samoobrona i siłownia oraz budowanie modeli;

  • dla pań proponujemy rękodzieło, fitness, samoobronę a dla młodych mam spotkania na których będzie można wymienić doświadczenia;

  • dla panów – siłowania i ping-pong;

No i na koniec najlepsze zajęcia to te wspólne, gdzie dziecko wraz z rodzicami może usiąść i wspólnie pograć w grę planszową, albo obejrzeć film;

W dzisiejszym zabieganym świecie to trudne – ale w DOMMINICZKU możliwe!

Zapraszamy zatem do Oratorium DOMINICZEK całe rodziny, bo to miejsce tętniące co dnia życiem i gwarem rozpromienionych uśmiechem dzieci, miejsce, gdzie młodych ludzi prowadzi się do świętości, towarzysząc im w nauce, pracy, modlitwie i radosnym spędzaniu wolnego czasu;

Anna Nowak-Wojciechowska animatorka i wolontariuszka

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor