Felieton 5 Nov 2019 | Redaktor
Konsekwentnie o Synodzie Amazońskim w programie Warto Rozmawiać

W dniu wczorajszym w TVP 1 został wyemitowany bardzo ważny, zwłaszcza dla katolików, program Warto Rozmawiać Jana Pospieszalskiego, w którym tematem był budzący wiele niepokoju właśnie zakończony Synod Amazoński.

Podczas programu odtworzono nagraną uprzednio rozmowę video z prof. Stanisławem Grygielem, filozofem, wykładowcą, uczniem Jana Pawła II, a gośćmi programu byli: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Grzegorz Górny (Sieci) i Krystian Kratiuk (Polonia Christiana), który relacjonował cały Synod z Rzymu.

Wszyscy wypowiadający się pokazywali sprawy Synodu Amazońskiego bardzo konsekwentnie, ukazując odniesienia zarówno do historii Kościoła Katolickiego, jak i do wydarzeń i procesów, jakie współcześnie mają miejsce w Kościele, o których przeciętny katolik nawet nie wie. Na przykład o ogromnym wpływie niemieckiego Episkopatu na kraje amazońskie, o roli tegoż Kościoła na cały przebieg Synodu.

Dyskutanci opowiadali także o powstających w Kościelnych strukturach komisjach, na przykład o takiej, w której badano, czy w historii Kościoła były kiedykolwiek jakiekolwiek przypadki/formy kapłaństwa kobiet. Do jakich wniosków po przeprowadzonych badaniach owa komisja doszła i co dalej postanowiono z tym zrobić, można wysłuchać w programie.

Poruszony został także temat nowomowy paraekologicznej, jaka została nam zaprezentowana podczas Synodu, a mianowicie pochylono się nad zagadnieniem czegoś, co nazwano "grzechem ekologicznym". Czym miałoby to być i jak interpretowanie takiego "grzechu" mogłoby przynieść fatalne konsekwencje. Pokazano to na konkretnych i kuriozalnych przykładach, na przykład takiej, która mogłaby zaistnieć na Śląsku, gdyby na przykład przyjęto zalecenia ojców synodalnych w tej kwestii.

Ciekawą kwestią poruszaną podczas tego studyjnego spotkania dyskusyjnego było przypomnienie pielgrzymek Jana Pawła II do Amazonii, które miały inny charakter niż ten Synod. Jak przywołali dyskutujący, klarowność komunikatów Papieża Pielgrzyma o niebaniu się porzucenia wszystkiego dla Chrystusa była priorytetowa i bezkompromisowa.

Na pytanie skierowane do widzów programu: "Czy obawiasz się wejścia w życie rozwiązań proponowanych przez Synod Amazoński?" - 9% odpowiadających odpowiedziało, że 'nie', a 91 % odpowiedziało: "tak".

To tylko kilka spraw przywołanych z programu, który gorąco polecamy, bo całość jest warta głębokiego przemyślenia. Spotkanie kończy się próbą odpowiedzi na pytanie: "Co dalej i co my - katolicy powinniśmy robić?" - Ze strony gości programu padły bardzo konkretne i mądre odpowiedzi.

Cały program można obejrzeć pod linkiem: TU

źródło: TVP Info

https://vod.tvp.pl/video/warto-rozmawiac,04112019,44850717

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor