Felieton 3 Jun 2019 | Redaktor
40 lat - wędrówka ku wolności Izraelitów, Polaków, ludzi... Film:

Przez te 9 dni, tylko 9 dni (sic!), padł zaczyn, który umocnił Polskę na tyle, że odmieniły się jej losy. Wolność nie jest dana raz na zawsze, a i trzeba nam pamiętać, że wszystko w tym świecie jest częściowe. Dlatego nie żyjemy w raju, ale w sytuacjach trudnych. Zło nie przestaje atakować nigdy, póki świat istnieje. Ale człowiek może wybierać, czy otwiera się na działanie Ducha Świętego, przyjmuje siły, aby stawiać mężnie opór złemu i być wolnym, czy odwraca się od Boga i wchodzi w dziwne układy i kompromisy.

40 lat temu odbyła się pierwsza pielgrzymka św. Jana Pawła II do Polski. Wyzwalanie z wszelkiego rodzaju niewoli zawsze jest procesem. 40 lat trwała przeprawa Izraelitów przez pustynie. Potrzebowali tego czasu, a co się działo na pustyni, możemy wszyscy poznać w relacji spisanej dla nas w Starym Testamencie. Jest nam potrzebne ją poznawać.

Jakie były nasze narodowe 40 lat od pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka? Jakie będą kolejne? Wszystko zależy od naszego osobistego wyboru. Czy otwieramy się pełnią zaufania na Ducha Świętego, czy chcemy wybierać własną, ograniczoną optykę myślenia tylko i wyłącznie po ludzku.

Przypomnijmy film "Pielgrzym", o tym wielkim wydarzeniu sprzed 40 lat, które nie skończyło się po 9 dniach, ale trwa do dziś.

PIELGRZYM

Reżyseria i scenariusz: Andrzej Trzos-Rastawiecki Muzyka: Bogusław Schaeffer

KB

źródło: KEP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor