Zapowiedzi 30 Apr 2016 | Redaktor
Zdobywcy Fryderyka zaśpiewają w kościele Św. Trójcy

W niedzielę 8 maja o godz. 19.00 w kościele Św. Trójcy w Bydgoszczy zaśpiewa Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti, jeden z najbardziej cenionych europejskich zespołów, które specjalizują się w wykonywaniu i popularyzacji śpiewu gregoriańskiego.

Udział w prestiżowych festiwalach (odbywających się m.in. we Florencji, w Bolonii, w Bratysławie, czy belgijskim Watou), jak również liczne laury zdobywane na konkursach chóralnych w całej Europie (Schola zdobyła m.in. dwie pierwsze nagrody na Concorso Polifonico Internazionale Gudio d'Arezzo w kategorii canto monodico cristiano – concorso oraz canto monodico – rassegna; 2011) przyniosły zespołowi międzynarodowy rozgłos i uznanie ze strony wybitnych gregorianistów (m.in. prof.: Nino Albarosy, Johannesa B. Göschla, Alberto Turco).

Wydana w zeszłym roku płyta Verbum Incarnatum – Tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskim i ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi (Ars Sonora, 2015) otrzymała nagrodę Fryderyk 2016 w kategorii „album roku muzyka dawna”.

Ten wyjątkowy koncert, który odbywa się w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, będzie stanowić dla słuchaczy prawdziwą „ucztę dla ducha”, ukazując sakralne piękno tkwiące w tym tradycyjnym, jednogłosowym śpiewie liturgicznym Kościoła Katolickiego.

Repertuar niedzielnego występu obejmie m.in. kompozycje towarzyszące liturgii chrzcielnej, związanej z okresem wielkanocnym i Wigilią Paschalną, jak również inną twórczość, w której pojawia się motyw wody oraz krzyża.

Kierownikiem artystycznym i dyrygentem Scholii Gregoriana Clamaverunti Iusti jest Michał Sławecki, a zespół tworzą: Anna Krzysztofik, Anna Mitura, Izabela Piotrowska, Diana Sobolewska, Maria Muszyńska, Katarzyna Bałdyga, Ewelina Podrażka, s. Gregoria Dworakowska OSB, Małgorzata Sołtyk, Emilia Dudkiewicz. Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater z Częstochowy.Program koncertu „AD FONTIUM FIDES CHRISTIANORUM”

Prolog
H. Benedictus es Domine

Misterium Odkupienia
Ant. Hosanna Filio David
Resp. grad. Christus factus est
In. Resurrexi
Alleluia, Lapis revolutus est (ROM/MIL/GREG)

W sercu Kościoła
In. In nomine Domini
Of. Sperent in te
In. Dum clamarem
Resp.-Grad. Bonum est

Włączeni przez Chrzest
Credo – Symbolum Apostolorum
Litanie Sanctorum
Ant. Vidi aquam
Co. Omnes qui in Christo

W chwale Świętych
H. Gaude Mater Polonia
Ant. Ortus de Polonia
H. Urbs Ierusalem beata
Bogurodzica
Epilog
In. Venite benedicti

Wykonawcy:
Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti
Michał Sławecki – magister chori

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor