Zapowiedzi 24 Mar 2017 | Redaktor
Seminarium „Dylematy w sprawie in vitro” tuż przed głosowaniem radnych

W najbliższą środę (29 marca) bydgoscy radni mają głosować nad projektem dofinansowania procedury in vitro z budżetu miasta. Dzień wcześniej w Domu Polskim odbędzie się seminarium z dyskusją na temat tej metody.

– In vitro budzi tak wielkie kontrowersje, że chcieliśmy stworzyć okazję do zapoznania się ze zdaniem naukowców na ten temat – wyjaśnia Stojgniew Paluszewski z Bydgoskiego Forum Obrony Życia, organizator wydarzenia. – Wszystkich radnych zaprosiliśmy do wzięcia udziału w seminarium i dyskusji.

Organizator zapowiada, że podczas konferencji temat in vitro będzie potraktowany szeroko. W aspekcie medycznym zagadnienie przedstawi dr n. med. Daria Pracka (Collegium Medicum w Bydgoszczy), psychologiczno-rodzinnym dr hab. Urszula Dudziak (KUL), a etycznym dr hab. Marek Czachorowski (KPSW). Dyskusję poprowadzi dr Grażyna Szabelska (UKW), radna PIS.

Wstęp na seminarium jest bezpłatny. Początek 28 marca o 12.00 w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej. Projekt dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego z budżetu Miasta Bydgoszczy zgłosili radni Nowoczesnej. Przeciwnicy pomysłu, przede wszystkim skupieni w Bydgoskim Forum Obrony Życia, zbierają podpisy pod petycją sprzeciwiającą się jego uchwaleniu. „Główne zastrzeżenia to manipulacja ludzkim życiem, nierozłącznie związana z tą metodą eksterminacja „nadmiarowych” zarodków, obejście – zamiast realnego leczenia – zjawiska niepłodności” - piszą członkowie bydgoskich ruchów i stowarzyszeń z BFOŻ, w tym członkowie Akcji Katolickiej, Ruchu Światło-Życie czy „Civitas Christiana”.

Dodatkowo zarzucają projektowi faworyzowanie metody in vitro kosztem osób, które z powodów religijnych i etycznych nie chcą z niej korzystać, a które wyjścia z problemu niepłodności szukają na własny koszt.

Petycję można podpisać online: http://www.citizengo.org/pl/signit/42240/view

Szczegółowe tematy prelekcji podczas seminarium „Dylematy w sprawie in vitro”: – Biomedyczne aspekty początku życia – dr n. med. Daria Pracka (Collegium Medicum w Bydgoszczy) – Prawda i kłamstwo na temat in vitro – dr hab. Urszula Dudziak (KUL) – Etyczne aspekty sporu o in vitro – dr hab. Marek Czachorowski (KPSW)

MK

fot. Wikipedia/Pit1233

Artykuł w wersji skróconej pierwotnie ukazał się na www,tygodnikbydgoski.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor