Zapowiedzi 8 May 2016 | Redaktor
Prof. Andrzej Zybertowicz w Bydgoszczy

W czwartek 19 maja o godz. 18.00 będzie można posłuchać wykładu i podyskutować z prof. Andrzejem Zybertowiczem. W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki w WSG odbędzie się wykład z debatą.

Andrzej Janusz Zybertowicz urodził się 30 września 1954 w Bydgoszczy.

Jest socjologiem, doktorem habilitowanym, profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, publicystą, ekspertem zaangażowanym w działalność publiczną.

Autor wielu publikacji badawczych dotyczących transformacji ustrojowej, a zwłaszcza „zakulisowych” wymiarów życia społecznego oraz socjologii wiedzy. Współautor (wraz z prof. Marią Łoś z University of Ottawa) pierwszej wydanej na Zachodzie naukowej analizy roli tajnych służb w procesach wychodzenia z komunizmu – książki "Privatizing the Police-State: The case of Poland" (London: Macmillan i St. Martin’s Press: New York 2000).

Podczas stanu wojennego działa w opozycji, między innymi współorganizuje siatkę kolportażu prasy podziemnej w Toruniu. W okresie lipiec – wrzesień 1982 przebywa w areszcie śledczym w Toruniu podejrzany o nielegalną działalność wydawniczą. Zostaje objęty amnestią dla więźniów politycznych w roku 1983.

Od połowy lat 90. komentuje w mediach wydarzenia polityczne i zjawiska społeczne – m.in. w Nowościach oraz Gazecie Pomorskiej. Obecnie jest stałym felietonistą tygodnika W Sieci.

Jest członkiem NSZZ „Solidarność” od jej założenia. Bezpartyjny od urodzenia.

źródło i fotografie: zybertowicz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor