Zapowiedzi 4 Mar 2016 | Redaktor
Muzyczna Droga Krzyżowa „Miłość do końca”

W trzy piątki Wielkiego Postu (począwszy od 4 marca) w róznych parafiach diecezji odbędzie się Muzyczna Droga Krzyżowa Biechowskiego zatytułowana „Miłość do końca”.

Muzyczna Droga Krzyżowa Biechowskiego to nabożeństwo drogi krzyżowej w formie wydarzenia muzycznego. Napisana na chór mieszany i orkiestrę, składa się z szesnastu krótkich utworów muzycznych odnoszących się do poszczególnych stacji drogi krzyżowej i będących do nich swoistym komentarzem. Wszystkie teksty do utworów zostały napisane specjalnie na to wydarzenie przez Dorotę Barwińską. Muzykę w całości napisał bydgoszczanin Michał Biechowski. Opiekę artystyczną i muzyczną nad wydarzeniem, w tym przygotowaniem zespołu (chóru i orkiestry), objął absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, dyrygent Mateusz Lewandowski, organista w parafii Św. Trójcy w Bydgoszczy oraz nauczyciel muzyki w Zespole Szkół Katolickich w Bydgoszczy.

W projekcie wezmą udział trzy zespoły muzyczne (Zespół Muzyczne Effatha z parafii Św. Trójcy, Schola młodzieżowa z parafii Św. Maksymiliana Kolbego, Chór z parafii Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu), instrumentaliści (uczniowie Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy, studenci Akademii Muzycznej) oraz inni chętni wykonawcy.

Muzyczna Droga Krzyżowa „Miłość do końca” miała swoją premierę 20 marca 2015 roku w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy i 27 marca 2015 roku w parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy. W skład zespołu wszedł wówczas chór, flet, skrzypce, instrumenty klawiszowe, gitara i gitara basowa. W obydwu przypadkach wydarzenie odniosło sukces, spotykając się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród wiernych, jak i w bydgoskim środowisku artystycznym. Wydarzenie okazało się nie tylko promocją lokalnej sztuki sakralnej, lecz także bydgoskiej kultury i potencjału drzemiącego w młodych artystach związanych z miastem.

Muzyczną Drogę Krzyżową udało się zrealizować dzięki dobrej woli przychylnych inicjatywie kapłanów, artystów i osób zaangażowanych. Dała możliwość bliskiej współpracy pasjonatów-amatorów z zawodowymi muzykami, których połączył wspólny cel. W efekcie udało się dotrzeć do dużego grona osób i zrealizować wydarzenie muzyczne na wysokim poziomie, o dużej wartości artystycznej.

W tym roku Muzyczna Droga Krzyżowa odbędzie się trzykrotnie:
- 04.03.2016 r. godz. 18.30 w parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy (Osowa Góra),
- 11.03.2016 r. godz. 18.30 w parafii pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu,
- 18.03.2016 r. godz. 18.30 w parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy.


Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor