Zapowiedzi 22 Mar 2019 | Redaktor
Krew Baranka  Misterium Męki Pańskiej w Solcu Kujawskim

Już po raz piąty w Solcu odbędzie się niezwykłe nabożeństwo plenerowe. 6 kwietnia 2019 roku misterium towarzyszyć będzie niesamowita oprawa multimedialna, która polega na interakcji między grą aktorską a licznymi scenami wyświetlanymi na wielkim telebimie. Misterium Krew Baranka przeniesie widzów nie tylko do wydarzeń związanych z ostatnimi godzinami życia Jezusa, zwróci też uwagę na przeżycia Jego Matki, ale szczególnie uwydatni ofiarę, jaką Baranek poniósł za nas wszystkich.

W naszych misteriach chodzi o pokazanie różnych aspektach Ewangelii. Zauważyłem, że ludzie coraz bardziej są nastawieni na „miłe” przeżywanie Mszy w kościele czy modlitwy osobistej. Tymczasem Eucharystia to ofiara złożona przez Jezusa. On jest barankiem, który da się „zarżnąć” za moje grzechy. Całe życie Jezusa było nastawione na ten jeden moment.

Krew Baranka zostaje wylana za moje grzechy. Ja sam jestem grzesznikiem, który potrzebuje Bożego Miłosierdzia - wyznaje ks. Łukasz Bouch, pomysłodawca i reżyser spektaklu - cały czas będzie pojawiał się baranek, który został przygotowany przez bydgoską plastyczkę specjalnie na potrzebę spektaklu. Jednym z centralnych momentów będzie ukazanie zabitego baranka widzom.

Najważniejsze momenty zostaną ubogacone przez profesjonalne zespołu taneczne. W tym roku to aż cztery: z Gdyni, dwa z Bydgoszczy i dwa z Solca Kujawskiego. Wart uwagi jest również koncert uwielbienia, który poprzedzi misterium. Nie możemy zapominać, pomimo spektakularnej oprawy, że widowisko jest jednak specyficznym nabożeństwem – dodaje.

Współcześnie dużo osób myśli o katolicyzmie tylko w kategoriach wiary zamkniętej w murach kościoła. Dzięki misterium pokazujemy, że ta wiara wciąż jest żywa, nawet poza kościelnymi ławkami. Jest to okazja do przyciągnięcia większej ilości młodzieży, do przekazania im czegoś wyjątkowego w formie sztuki, spektaklu - widz jest aktualnie wyjątkowo wymagający, więc staramy się dorosnąć do oczekiwań widowni – deklaruje Damian Łukasik, odtwórca głównej roli i organizator przedsięwzięcia.

Artystyczny i techniczny mózg przedsięwzięcia, Marcin Mruk, nie chce zdradzać szczegółów multimedalnego widowiska. Nadmienia jednakże, że Archanioł podczas sceny zwiastowania będzie miał skrzydła długości ponad 6 metrów!

Dzięki misterium widzowie zanurzą się w świętej uczcie, jaką jest Eucharystia. Nabożeństwo będzie swoistym wprowadzeniem w nastrój Wielkiego Tygodnia i przygotuje uczestników do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Zanurzmy się wspólnie we Krwi Baranka, która daje nam zbawienie… Zapraszamy na coroczne Misterium Męki Pańskiej do Solca Kujawskiego. Przedstawienie poprzedzi koncert uwielbienia prowadzony przez muzyków z Bydgoszczy. Początek w sobotę, 6 kwietnia 2019 r. o godz. 19.30 na soleckim dworcu PKP.

(BK)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor