Zapowiedzi 18 Nov 2016 | Redaktor
Kongres Polsko-Węgierski w Bydgoszczy

W lutym Sejm i Senat jednogłośnie przyjęły uchwałę o ustanowieniu 2016 r. Rokiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w obecności wiceprzewodniczącego węgierskiego parlamentu Jánosa Latorcaia. Uchwałę o tożsamym znaczeniu przyjęło również Węgierskie Zgromadzenie Narodowe.

Rok Solidarności został ustanowiony dla upamiętnienia wydarzeń z 1956 roku, gdy wpierw Polacy, a następnie Węgrzy podjęli walkę o wolność naszych narodów. Jak czytamy w uchwale - ,,bohaterski zryw Polaków i Węgrów był przejawem odwiecznego pragnienia wolności i protestu przeciwko zniewoleniu całego regionu wskutek narzuconego po II wojnie światowej podziału Europy”.

Również w Bydgoszczy obecne było pragnienie wolności. 18 listopada 1956 roku zebrał się spontanicznie tłum, który doprowadził do zniszczeina zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego.

Stowarzyszenie Dwie Korony organizuje z tej okazji Kongres Polsko Wegierski.

Program Kongresu:

Sobota 19 listopada:

14:00 – Uroczysta Msza Święta w intencji Narodów Polskiego i Węgierskiego w nadzwyczajnym rycie rzymskim. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa Plac Piastowski 5.

Niedziela 20 listopada:

16:00 Kongres Polsko-Węgierski w ramach Roku Solidarności z udziałem:

  • Ádám Mirkóczki (Węgier, poseł Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego)

  • dr Stefan Pastuszewski (pisarz, samorządowiec)

  • dr Miklos Mitrovits (Węgier, historyk, polonista)

  • ks. dr Roman Kneblewski (proboszcz Parafii NSPJ)

Miejsce: Hotel pod Orłem, Sala Malinowa.

Wsparcie medialne: Portal Kujawski

Spotkanie odbędzie się dzięki wsparciu: Posła do Parlamentu Europejskiego Kosmy Złotowskiego i Posła RP Łukasz Schreibera.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor