Zapowiedzi 7 Apr 2016 | Redaktor
Chrześcijańskie dzieje Polski w laserach

W roku 2016 obchodzimy historyczny jubileusz 1050-lecia przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Z tej ważnej okazji uczestnicy projektu Music on lasers proponują niezwykłe wydarzenie artystyczne – spektakl laserowy pt. „Chrześcijańskie dzieje Polski w laserach”.

Za pomocą techniki laserowej pokazują ważną rolę idei chrześcijańskiej w tworzeniu dziejów Polski. Na tle polskiej muzyki odzwierciedlającej nastrój historyczny przedstawione są najważniejsze wydarzenia z historii Polski, postacie historyczne od Mieszka I do Jana Pawła II oraz polscy święci, którzy przyczynili się do budowy ducha narodowego. Również w formie audio zacytowane będą ważne słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Papieża Jana Pawła II wypowiedziane do narodu polskiego.

Nowy rodzaj sztuki, który tworzą, jest projektem w pełni autorskim i polega na synchronizacji treści muzycznych ze scenariuszem wydarzeń historycznych przedstawionych językiem symboli i animacji laserowych dających efekt 3D. W swojej działalności pomysłodawcy nawiązują do idei artystycznej twórcy sztuki laserowej, którym był Polak – Stanisław Ostoja Kotkowski. Jako pierwszy w świecie w roku 1968 użył efektów laserowych do scenografii operowych i teatralnych, a także tworzył koncerty laserowe do muzyki poważnej. Ideą artystyczną stojącą za spektaklem jest przełożenie dźwięku na obraz, kolor, kształt, ruch. Bogactwo możliwości wizualizacji przestrzennych oraz pełna synchronizacja światła laserowego z muzyką pozwala dzisiaj stworzyć nową jakość przeżyć artystycznych.

Propozycja twórców skierowana jest szczególnie do prezentacji w kościołach. Naturalna przestrzeń wnętrza świątyni w połączeniu ze światłem laserów daje przepiękny efekt „żywych witraży”. Również ołtarze kościoła rozświetlane są reflektorami LED, przez co wyeksponowane są najważniejsze elementy świątyni.

W 2014 roku twórcy, pragnąc uczcić wielkie wydarzenie kanonizacji Jana Pawła II, stworzyli spektakl laserowy pt. „Święty z polskiej ziemi”, który był przedstawiany w wielu kościołach w Polsce z okazji Dni Papieskich oraz Roku Jana Pawła II w 2015 r.

Autorami i twórcami spektaklu laserowego są Irena i Mariusz Kmieć. Więcej o nich na: muzykawlaserach.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor