Zapowiedzi 7 May 2017 | Redaktor
Chcą, by św. Jan Paweł II został patronem Polski

Bydgoskie Forum Dialogu i Myśli św. Jana Pawła II jest inicjatorem ogłoszenia polskiego papieża patronem Polski. Wraz z innymi instytucjami z całego kraju rozpoczyna też przygotowania do 100. urodzin świętego.

Apel, by Jan Paweł II został patronem Polski, bydgoszczanie skierowali do Episkopatu już w 2014 roku. – Wtedy jednak uznano, że nasz głos nie jest reprezentatywny dla woli całego narodu – wspomina ks. Krzysztof Buchholz, prezes Fundacji „Wiatrak”.

Przy „Wiatraku” od czerwca 2014 r. działa Forum Dialogu i Myśli św. Jana Pawła. W jego Radzie Naukowo-Programowej zasiadają przedstawiciele różnych środowisk (m.in. lekarze, biznesmeni, prawnicy, wykładowcy, nauczyciele itd.), których łączą wartości chrześcijańskie. To członkowie forum postanowili powtórzyć apel do Episkopatu, tym razem przy wsparciu, które popłynęłoby z całej Polski. – W marcu zostaliśmy zaproszeni do Warszawy i Krakowa na Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II. Byli tam przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji z całej Polski – opowiada ks. Krzysztof Buchholz. – Postanowiliśmy wtedy zaangażować w naszą inicjatywę wszystkich, dla których – tak, jak dla nas – ważne jest promowanie nauczania i osoby św. Jana Pawła II.

Organizacji zajmujących się upamiętnianiem osoby i pontyfikatu Jana Pawła II jest w Polsce kilkadziesiąt. Istnieją fundacje propagujące papieskie nauczanie i promujące wartości, o których mówił papież-Polak, ale także instytucje naukowe, dokumentacyjne i muzealne, edukacyjne i troszczące się o młodzież, a nawet ekologiczno-krajoznawcze.

Już podczas spotkania warszawsko-krakowskiego inicjatywa bydgoskiej fundacji została przyjęta z dużym zainteresowaniem. Teraz „Wiatrak” zaprosił uczestników na kolejne spotkanie – 9 maja do Bydgoszczy.

– Będziemy doprecyzowywać wszystkie szczegóły apelu do Episkopatu, a także rozpoczniemy wspólne przygotowania do 100. urodzin św. Jana Pawła II, które przypadają 18 maja 2020 roku – zapowiadają w „Wiatraku”. – W Krakowie uczestnicy Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II wystosowali wspólny apel do władz rządowych, samorządowych i parlamentu, by włączyli się w te przygotowania.

Bydgoskie Forum Dialogu i Myśli Jana Pawła II od początku roku pracuje nad programem obchodów. Pierwsze imprezy już są zaplanowane. Wiadomo, że inauguracja trzyletnich przygotowań w Bydgoszczy odbędzie się 18 maja – w dniu, w którym św. Jan Paweł II skończyłby 97 lat. W programie będzie msza św. dziękczynna za życie św. Jana Pawła II (o godz. 17 w kaplicy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Męczenników przy ul. Bołtucia 5) oraz monodram „Wielki Kolega” w wykonaniu 96-letniej Haliny Kwiatkowskiej – wieloletniej przyjaciółki polskiego papieża z czasów szkolnych i studenckich (o godz. 18 w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II przy ul. Bołtucia 7; darmowe bilety do odbioru w biurze „Wiatraka”).

Magdalena Gill

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor