Zapowiedzi 3 Oct 2016 | Redaktor
Bieg Sztafetowy i Maraton Szlakiem Bł. Ks. J. Popiełuszki

9 października z bydgoskich Wyżyn wyruszy Bieg Sztafetowy i Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Doroczny Bieg, który odbywa się zawsze w październiku, rozpoczyna się Mszą świętą o godz. 9.00 odprawianą w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, miejscu, w którym Ksiądz Jerzy odprawił swoją ostatnią Mszę świętą i gdzie podczas nabożeństwa różańcowego nauczał, aby „zło dobrem zwyciężać”. Stąd wyruszył w swoją męczeńską drogę. Uczestnicy Sztafety oddają hołd temu wielkiemu Kapłanowi, człowiekowi, który swoje życie i śmierć poświęcił Bogu, Ojczyźnie i nam wszystkim.

Tradycją Biegu jest także wspólna modlitwa, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów w miejscach, w których rozgrywała sie tragedia – w Bydgoszczy, Górsku, Toruniu i na tamie we Włocławku.

W 2014 roku do organizatorów biegu dołączyła Fundacja Światło-Życie. Dzięki pomocy Fundacji biegł przetrwał trudne chwile i wciąż jest organizowany. Także w 2014 roku zmieniona została trasa biegu. Meta biegu znajduje się teraz na terenie Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. CEM to miejsce w całości poświęcone życiu i posłudze kapłańskiej księdza Jerzego, swoisty żywy pomnik kapelana „Solidarności”. Po zakończeniu biegu uczestnicy mogą zwiedzić muzeum znajdujące się w CEM.

Trasa będzie wyglądała następująco:

Start przy kościele Św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy
Następnie jedna runda dookoła kościoła
ulicą ks. prałata Romualda Biniaka
ulicą Wybieg
ulicą Majora Henryka Hubala-Dobrzańskiego
ulicą Szpitalną
ulicą Wojska Polskiego
ulicą Chemiczną
ulicą Hutniczą
ulicą Toruńską
ulicą Sporną
ulicą Fordońską
DK80 przez most Fordoński i dalej w kierunku Torunia/Górska
u miejscowości Górsk za pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki w prawo w ulicę ks. Bronisława Markiewicza
Meta na końcu drogi przy Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki http://www.maratonpopieluszki.pl/

500

Trasa, jaką będą mieli do pokonania uczestnicy, liczy 42 kilometry i jest podzielona na 4 etapy po 10 kilometrów. Ostatni odcinek, ok. 2-kilometrowy, wszyscy uczestnicy pokonują wspólnie.

Organizatorami maratonu i biegu jest Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej i Region Bydgoski NSZZ „Solidarność”. Natomiast głównym sponsorem jest Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy.

Zapisy przedłużono do 4 października do północy. Zachęcamy do udziału zarówno uczestników, jak i kibiców!

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor