Z życia diecezji 24 Oct 15:25 | Redaktor
Od 30 lat pomagają potrzebującym. Jubileusz bydgoskiego hospicjum [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Bydgoskie Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w ubiegłą sobotę (17 października) świętowało 30. rocznicę powstania. Z tej okazji zorganizowano koncert oraz odprawiono dziękczynną mszę świętą w kościele p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

– W marcową niedzielę 1990 roku śp. ks. prałat Romuald Biniak ogłosił, że w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach odbędzie się zebranie chętnych, którzy pragną służyć pomocą ciężko i nieuleczalnie chorym – wspominał, podczas uroczystości ks. prałat Józef Kubalewski, który od 2010 roku jest dyrektorem hospicjum.

fot. Anna Kopeć

– Na spotkanie przyszło wtedy około 100 osób. Wybrano zarząd i tak rozpoczęło swoją działalność pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim hospicjum – dodał ks. Kubalewski. Wówczas dyrektorem placówki został ks. Biniak. Wśród założycieli znaleźli się również m.in. prof. dr hab. Małgorzata Krajnik, dr Andrzej Stachowiak, a także Czesława Mieszkuć-Mieszkowska i Iwona Lenkiewicz, do dzisiaj związane z hospicjum.

30 lat historii
– Placówka od początku działa jako hospicjum domowe, od 1992 roku także jako stacjonarne. W roku 1998 utworzono Oddział Pobytu Dziennego, w latach następnych Poradnię Medycyny Paliatywnej – mówił dyrektor placówki. – Dzięki życzliwości władz miasta otrzymaliśmy na własność szpitalny budynek „C”, w którym mieści się siedziba hospicjum. 27 maja 1992 roku nastąpiło otwarcie wyremontowanej części i poświęcenie powstałego Oddziału Stacjonarnego, liczącego wówczas zaledwie cztery łóżka.

fot. Anna Kopeć

W 1995 roku placówka otrzymała imię ks. Jerzego Popiełuszko – męczennika, który właśnie w kościele na Wyżynach odprawił ostatnią Mszę świętą. Do 2004 r. oddział stacjonarny zwiększył zwiększył liczbę łóżek do 14, a rok później – do 18.
– W 2007 r. hospicjum uzyskało zezwolenie na budowę nowego pawilonu. Przy wsparciu środków unijnych w 2012 roku powstało Centrum Wsparcia Medycznego i Duchowego – relacjonował ksiądz Kubalewski.

fot. Anna Kopeć

Przez 30 lat placówka objęła opieką, zarówno na oddziale, jak i w domach, ponad 20 tysięcy osób. Aktualnie posługę w niej pełnią 92 osoby, wśród nich są lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy, kapłani oraz wolontariusze.

Muzyczne świętowanie
Z okazji okrągłego jubileuszu odbył się koncert „Ave Maria” Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis, Chóru Exsultate Deo oraz solistów: Beaty Bobińskiej i Agnieszki Olszewskiej (sopran), Wiesława Raczkowskiego (tenor), Natalii Kołanowskiej (solistka chóru). Wydarzenie poprowadziła Urszula Guźlecka. Całości przysłuchiwali się przedstawiciele władz różnych szczebli, pracownicy hospicjum, wolontariusze, dobroczyńcy oraz wierni.
Po koncercie odprawiona została Msza święta dziękczynna za 30 lat działalności hospicjum.

Klaudia Peplinska

Więcej zdjęć w galerii poniżej. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor