Z życia diecezji 17 Jul 2020 | Marta Kocoń
Mundury w bydgoskiej katedrze. Policja świętowała

fot. KWP w Bydgoszczy

Uczczenie poległych policjantów, Msza święta, wręczenie odznaczeń – tak w Bydgoszczy obchodzone było Święto Policji.

Uroczystości odbyły się w czwartek (16 lipca). Rozpoczęło je złożenie wieńców i zniczy pod tablicą upamiętniającą pięć tysięcy policjantów, jeńców obozu w Ostaszkowie, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD, pogrzebanych w Miednoje . Hołd oddali im komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy insp. Piotr Leciejewski i jego zastępcy.

Policjanci uczestniczyli następnie w Mszy świętej w katedrze pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Tyrawy. 

- Hierarcha podkreślił rolę sumienia, znaczenie wyborów moralnych w życiu społecznym. Policjanci, mierząc się na co dzień z moralnym chaosem, przemocą, są siła pomocną w ocaleniu społecznego dobra i wartości – czytamy na stronie diecezji bydgoskiej.

fot. KWP w Bydgoszczy

Święto było także okazją do przekazania odznaczeń i medali - otrzymały je 103 osoby, policjanci i cywilni pracownicy policji. Wręczono także nominacje na wyższe stopnie służbowe: w całym województwie awansowało 1487 policjantów.

Odczytane zostały okolicznościowe listy, skierowane do świętujących przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz komendanta głównego policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka.

fot. KWP w Bydgoszczy

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz: wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.

Na podstawie: komunikat Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, diecezja.bydgoszcz.pl

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji